به گزارش خبرگزاری برنا از همدان ، سرپرست فدراسیون سوارکاری کشور در حاشیه برگزاری مجمع انتخاب رئیس هیات سوارکاری همدان و در گفت وگو با خبرنگار برنا افزود: به احتمال زیاد مشکل سوارکاران برای شرکت در مسابقات آسیایی 2014 اینچوان کره جنوبی با اسب شخصی قابل حل است و نتیجه مثبت در مذاکرات و پیگیری های انجام شده دور از دسترس نیست.

وی با اشاره به مشکل قرنطینه اسب ها اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی دام از سال 85 مراحل اخذ مجوز قرنطینه را به سازمان دامپزشکی کشورمان ابلاغ کرده و این وظیفه سازمان دامپزشکی است که این برنامه ها را دنبال کند اما متاسفانه تاکنون اقدام اساسی و جدی صورت نگرفته است.

«حیدری» اضافه کرد :در مدت حضورم در راس فدراسیون سوارکاری، یکی از اولویت ها را رفع مشکل قرنطینه اسب ها قرار داده ایم و در همین راستا نشست های متعدد با سازمان دامپزشکی برگزار و در قالب عقد تفاهم نامه یک کار گروه مشترک تشکیل داده ایم و اکنون امیدواریم سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی با جدیت بیشتری این موضوع را اجرایی کنند تا شاهد حضور سوارکاران با اسب شخصی خود در مسابقات بین المللی باشیم.
 
وی با اشاره به این که لازمه ورزش سوارکاری، توسعه صنعت اسب و سوارکاری است، گفت: در صنعت اسب گردش مالی قابل توجهی وجود دارد و در تولید ناخالص ملی کشورها نیز سهم مهمی ایفا می کند.
 
سرپرست فدراسیون سوارکاری کشور خاطرنشان کرد: هم اینک میلیاردها تومان در احداث و تاسیس باشگاه ها و در واردات و تولید اسب هزینه می شود در حالیکه اگر کوچک ترین توجهی از سوی دولت صورت بگیرد، با حل مشکل قرنطینه امکان صادرات اسب ایجاد می شود و سرمایه گذاری در این بخش نیز افزایش می یابد.
 
وی افزود: این مسیر توسعه سبب می شود تا در نهایت اسب و اسب داری در کشور تبدیل به یک صنعت مهم و پردرآمد شود. حیدری با اشاره به اینکه بحث صنعت اسب از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی به تازگی به این حوزه وارد شده و باید زیر ساخت ها را ایجاد و شرایط کار را فراهم کند که متاسفانه این اقدام به زمان زیادی نیاز دارد.
 
سرپرست فدراسیون سوارکاری در مورد اصلاح نژاد اسب ها گفت: وزارت جهاد کشاورزی یک مرکز اصلاح نژاد دام در کرج دارد و وظیفه این مرکز اصلاح نژاد انواع دام است اما اصلاح نژاد به طور جدی از سوی این مرکز پیگیری نمی شود. وی اضافه کرد: البته این مرکز اخیرا اهمیت صلاح نژاد دام را احساس کرده و در تلاش است تا کارهایی را در این مورد انجام دهد.

حیدری یادآور شد: در گذشته باشگاه و سرمایه گذار وجود نداشت و سوارکاری به عنوان یک رشته گران مطرح می شد اما اکنون دوره لوکس بودن آن سپری شده و حداقل 400 باشگاه تاسیس و بر روی این رشته سرمایه گذاری شده و امروز سوارکاری با حداقل هزینه در تهران و سایر استان های کشور در اختیار عموم است.

سرپرست فدراسیون سوارکاری کشور یکی از کارهای زیربنایی و بنیادی را تاسیس مدرسه سوارکاری عنوان کرد و گفت: پیگیر تاسیس مدرسه سوارکاری در وزارت آموزش و پرورش هستیم و فکر می کنم این طرح در شورای دفتر برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش تصویب شده و یا در حال تصویب است. وی افزود: با پیگیری های انجام شده از سوی فدراسیون و بر اساس مصوبه فدراسیون جهانی به عضویت لیگ قفقاز درآمدیم و در رشته پرش دو دوره سوارکاران را اعزام کردیم و قطعا تلاش می کنیم در چند مسابقه دیگر نیز حضور فعال داشته باشیم.
 
حیدری اظهار داشت : در بحث آموزش و ارتقای سطح سوارکاری نیز برگزاری کلاس هایی برای داوران، مربیان و سوارکاران در سال جاری مدنظر داریم. وی یادآور شد: مرکز علمی و کاربردی فدراسیون نیز در جذب دانشجو در رشته های مرتبط با سوارکاری و اسب فعالیت می کند و در حال حاضر 300 نفر دانشجو در این مرکز اشتغال به تحصیل دارند.