به گزارش خبرنگار برنا از آذربایجان غربی، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در بازدید از نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه اگر همسایگان ایران، آرامش و امنیت داشته باشند، ایران نیز آرامش و امنیت خواهد داشت، افزود: به همین دلیل باید به گونه ای حرکت کرد که گسترش همکاری با همسایگان اولویت اصلی برنامه ها باشد.

وی افزود: پیوند ملت های ایران، عراق، ترکیه و آذربایجان در منطقه شمال غربی ایران، باید به گونه ای باشد که هیچ کس توانایی گسستن، روابط فیمابین را نداشته باشد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: باید رفت و آمدها تسهیل شود و روابط با کشورهای همسایه گسترش یابد.

صالحی با بیان اینکه باید با استفاده از تکنولوژی های روز، صف های طولانی پشت مرزها هر چه سریع تر کوتاه شود، گفت: امکانات ایجاد شده در مرز سرو قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون با کشورهای همسایه در بهترین شرایط همکاری هستیم، یادآورشد: اکنون اخذ ویزا با عراق حذف شده و درصددیم ویزای رفت و آمد آذربایجان نیز حذف شود.

وزیر امور خارجه ضمن قدردانی از مرزبانان و شهدای مرزبان و ایثارگری های آنان اظهارداشت: مشکلات سرو را به جد پیگیری می کنیم و تلاش می کنیم در مذاکرات، طرف ترک نیز به تعهداتش عمل کند تا این مرز رونق بگیرد.

صالحی همچنین هدف از آمدن به آذربایجان غربی را بازدید از مرز سرو و رازی و شرکت در اجلاس وزرای خارجی دو کشور همسایه عنوان کرد و افزود: استان آذربایجان غربی بیش از هفت مرز زمینی با کشورهای همسایه دارد که چهار مرز با کشور ترکیه، دو مرز با کشور عراق و یک مرز آن با نخجوان آذربایجان است.

وی افزود: باید توازن در مرزهای استان ایجاد شود، به این مفهوم که با افتتاح این مرز، بقیه مرزها از رونق نیفتد و با ترک ها مذاکره می کنیم تا توازن ورودی و خروجی را در مرزها برقرار کنند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ترک ها نباید مرز سرو را بی اهمیت به شمار آورند در غیر این صورت پیگیری ها را جدی تر انجام می دهیم.

صالحی همچنین تاکید کرد: در چشم انداز صادرات 30 میلیارد دلاری نقش صادرات کالا بسیار بیشتر از صادرات گاز و انرژی خواهد بود.