با نزدیک شدن به روزهای بازگشایی مدارس بازار فروش لوازم التحریر همچنان داغ است، در این میان انتخاب جنس با کیفیت و سازگار با فرهنگ ایرانی کار بسیار دشواری است. وقتی به ردیف دفترهای فانتزی با تصاویر غربی مانند باربی، اسپایدرمن، گارفیلد و شخصیت‌های غربی و... چشم می‌دوزی، این سوال به ذهن هر بیننده‌ای می‌رسد كه آیا فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی چیزی برای عرضه در این زمینه‌ها را ندارد؟ و یا اینكه واردات این همه لوازم التحریر با انواع و اقسام مارک‌های مختلف در سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی ضروری است؟

شفیعی‌ها مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا با تلخ و آسیب زا دانستن این پدیده گفت: متاسفانه در چند سال گذشته تولید آثار و لوازم تحصیلی از قبیل دفتر، كیف، جامدادی و ... با استفاده از تصاویر و شخصیت‌های كارتونی غربی و بیگانه اكثر خانواده‌ها را به دلیل قیمیت ارزان این كالاها كه عمدتا هم واردات چین هستند را راقب به تهیه این اقلام می‌كنند.

وی ادامه داد: خانواده‌ها در وهله اول نقش به‌سزایی در این موضوع دارند آنها باید بدانند كه این محصولات فرهنگی و تحصیلی چگونه فرزندان آنها را با افكار خاص هدایت و مسیر و عاقبت آنها را مشخص می‌كنند در واقع مسوول تربیتی فرزندان والدین هستند.

شفیعی با اشاره به فعالیت‌های اخیر موسسات فرهنگی در مقابله با اینگونه تهاجم فرهنگی گفت: خوشبختانه در سال جاری برخی از موسسات با استفاده از توان طراحان و گرافیست‌های جوان كشور آثار گرافیكی و تصاویری مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی طراحی و وارد بازار كرده‌اند.

مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: یكی دیگر از اقدامات لازم برای مقابله با این پدیده ضد فرهنگ جلوگیری از ورود این اجناس از مبادی ورودی و مبارزه با قاچاق این كالاهاست كه نیاز به همت مسوولان دارد تا با جلوگیری از ورود كالاها و حمایت از موسسه‌های فرهنگی و هنری و تولید كنندگان داخلی لوازمی در شان فرهنگ ایرانی را وارد بازار مصرف كنند.

اشد مجازات در انتظار متخلفین
محمود سیدی رییس مجمع امور صنفی مشترک قزوین نیز گفت: با فروشندگان لوازم تحریر و هر گونه كالایی كه منقش به تصاویر شخصیت‌های كارتونی و یا غربی و تصاویر ضد فرهنگ ایرانی باشد شدیدا برخورد می‌شود.

وی با بیان اینكه اصناف با همكاری نیروی انتظامی با قاچاق و فروش این لوازم برخورد می‌كند، افزود: همزمان با آغاز فصل مدرسه نظارت‌ها و بازرسی از واحدهای صنفی عرضه لوازم تحصیلی اعم از كیف و دفتر و ... پر رنگ تر شده است و هیچ كالایی با این توصیفات اجازه حضور در نمایشگاه پاییزه را نداشته است و در هفته گذشته نیز با یک واحد صنفی متخلف كه این اجناس را عرضه می‌كرد برخورد شدید شد.

سیدی بیان داشت: در حال حاضر عرضه این اجناس در بازار بسیار كم شده و این نتیجه برخورد با فروشندگان و توجه مسوولان امر به این موضوع است.