به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، عزاداری عاشقان حسینی همواره به طور عمومی و خودجوش برگزار می‌شود اما لزوم هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی استان در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این آیین باشکوه احساس می‌شود که در این گزارش به برخی از آنچه در سال‌های گذشته در میان مراسم‌های عزاداری مشاهده شده است، اشاره می‌شود.

حضور عزاداران شهرهای دیگر استان در شهر قزوین
یکی از مواردی که می‌تواند عزاداری‌ها را در شهرهای حومه مرکز استان کمرنگ جلوه دهد، حضور عزاداران سایر شهرها در مرکز استان است. این مورد به ویژه در روز عاشورا بیشتر به چشم می‌آید و لازم است راهکارهایی برای جلوگیری از این امر اتخاذ شود.

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل حضور عزاداران و دسته‌های عزاداری شهرهای مجاور قزوین در مرکز استان را عدم توجه به آن‌ها دانست؛ به طوری که گاهی برخی برای اثبات و نمایاندن رسم و شیوه عزاداری خود و برخی دیگر هم برای معرفی یک هیأت مذهبی و شناساندن نام آن، مجبور می‌شوند به مرکز استان مراجعه کنند.

به نظر می‌رسد سازمان اوقاف و امور‌خیریه استان و صدا و سیمای استانی در جلوگیری از این اتفاق نقش مهمی را بر عهده داشته باشند.

این دو سازمان می‌توانند با همکاری یکدیگر ترتیبی اتخاذ کنند تا عزاداری شب تاسوعا و عاشورا و نیز نماز با شکوه ظهر عاشورا که مورد تأکید علما است در بقعه‌های شهرهای حومه قزوین برگزار شود و تصاویر برگزاری آن مراسم هم از صدا و سیمای استانی پخش شود تا نظیر مراسمی که سال‌ها در صحن امامزاده حسین بن علی بن موسی الرضا(ع) قزوین برگزار می‌شود، در سایر بقاع متبرکه و امامزاده‌های مجاور قزوین نیز برگزار شود.

مداحانی با سبک‌ها و تیپ‌های جدید
در سال‌های گذشته شاهد ایجاد سبکی از مداحی در برخی دسته‌های عزاداری شهر قزوین بوده‌ایم که به نظر می‌رسد از فرط هیجان و نحوه تند‌خوانی رو به انحراف می‌رود و نیز رو به کثرت.

سبکی تقلیدی که اکثر قریب به اتفاق کسانی که این سبک را برای خواندن استفاده می‌کنند، به دلیل هیجان در نحوه ادای کلمات و نیز جوان پسند بودن این روش، از آن استفاده می‌کنند و متأسفانه این قبیل مداحان امروزی از پوشش مناسبی برخوردار نیستند و با آنچه از قدیم در مورد ظاهر یک مداح انتظار بوده است تفاوت دارند.

به نظر می‌رسد سازمان تبلیغات اسلامی استان باید در راستای سازماندهی مداحان و بررسی هویت و صدور کارت برای مداحانی که در ملأعام اقدام به مداحی می‌کنند، اقدام کند و اجازه ندهد افراد غیر موجه اقدام به مداحی در بین دسته جات عزاداری کنند.

حضور موثر و چشمگیر پلیس
یکی از مواردی که در سال‌های گذشته و به ویژه با حضور سردار جعفری نسب در استان قزوین به خوبی نمایان گشته است، حضور چشمگیر نیروی انتظامی در ایام عزاداری و نظم و امنیت بخشیدن به عبور و مرور وسایل نقلیه و نیز تردد عزاداران است.

حضور نیروی انتظامی ضمن نظم بخشیدن به مراسمات، موجب ایجاد امنیت در این ایام خواهد شد که این امر مهم، قابل تحسین و ستایش است.

نماز ظهر عاشورا و تماشاگران همیشگی
برخی از حواشی عزاداری‌های محرم متأسفانه در چند سال گذشته بهبود نیافته است و شاید بتوان گفت نسبت به آن کم توجهی شده است که یکی از مهم‌ترین آنها اقامه نماز ظهر عاشورا توسط عده‌ای اندک و تماشای آن از سوی جمع کثیری از حضار است.

متأسفانه هنگام برپایی نماز عاشورا، در خیابان‌های قزوین عده‌ای معدود در حال اقامه نماز هستند و عده کثیر دیگری نیز در حال تماشای نمازگزاران هستند که این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در رفع آن اهتمام ویژه‌ای به خرج داد.

اقامه نماز آنقدر اهمیت داشت که امام حسین(ع) نیز در بحبوحه نبرد و در حالی که دشمن تیرهای خصم خود را روانه می کرد، ایشان نماز را برپا داشتند تا اهمیت نماز بر ما آشکار گردد.

برای برپایی نماز با شکوه ظهر و عصر عاشورا نیاز به هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مسوول در شهر است تا با فراهم آوردن زمینه این امر مهم، هم از پراکنده شدن نمازگزاران و برپایی نمازجماعت‌های کوچک جلوگیری کنند و هم فضایی ایجاد نمایند تا عده کثیری به دلیل نبود مکان مناسب برای اقامه نماز، جزو تماشاگران نباشند و بتوانند در مکان‌های تعبیه شده نماز را اقامه کنند.

خیابان‌های مملو از ظروف یکبار مصرف
بعد از پایان مراسم‌های عزاداری، آنچه در خیابان‌ها به وفور وجود دارد، ظرف‌های یکبار مصرفی هستند که با رنگ سفید و روشن خود، بر روی آسفالت تیره رنگ خیابان‌ها به خوبی خودنمایی می‌کنند.

اگرچه در این مورد عوامل شهرداری قزوین همواره زحمت‌های فراوانی را متحمل می‌شوند و به برپایی زیباتر عزاداری‌ها کمک می‌کنند، اما ضمن اینکه توجه بیشتر مردم به این مورد لازم است، شهرداری نیز باید در اطراف ایستگاه‌های صلواتی سطل‌ها و ظرف‌های متعددی برای جمع‌آوری زباله و ظروف یکبار مصرف تعبیه نماید تا حداقل بهانه‌ای به عنوان نبود سطل زباله برای برخی باقی نماند.