به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، هاشم نیا در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی استان با اشاره به روند شکل‌گیری و گسترش مناطق ویژه اجتماعی در اکثر شهرها كه موجب شده تا خدمات شهری مطلوب در این نقاط کمتر ارایه شود، گفت: کمیته ملی ساماندهی امور مناطق و سکونت گاه‌های غیر رسمی در کشور و همچنین در سراسر استان‌ها به همین منظور تشكیل گردیده است.

وی بیان داشت: فقر اقتصادی و فرهنگی ناشی از روند شکل گیری این مناطق نیز موجب شده تا این مناطق بستری برای بروز و رشد سریع مسایل و آسیب‌های اجتماعی متعدد باشند.

مدیر كل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این جلسه طی سخنانی به اهمیت توجه به ساماندهی مناطق حاشیه نشین شهری و سکونت گاه‌های غیر رسمی اشاره كرد و افزود: مسوولان دستگاه‌های ذی‌ربط باید همكاری لازم را با جلب مشارکت آحاد مردم در این زمینه داشته باشند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه تاكنون طی دو جلسه كارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی و كمیته ساماندهی مناطق ویژه غیر رسمی موضوع این مناطق را در دستور كار قرار داده است، اظهار داشت: توسعه مساجد و مصلی‌ها در راستای تقویت مبانی دینی و اعتقادی در جامعه، اجرای طرح‌های بهداشتی و درمانی، ایجاد مراكز فرهنگی، برقرار نظم و امنیت در این مناطق كه با آسیب‌های اجتماعی بیشتری مواجه هستند، باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

كارشناس مسوول مناطق حاشیه‌نشین شهری و سکونت گاه‌های غیر رسمی وزارت كشور نیز با بیان این مطلب كه در سطح كشور در زمینه ساماندهی مناطق ویژه استان‌ها گام‌های موثری از جمله تشكیل كمیته ساماندهی مناطق ویژه استان‌ها مصوب شورای اجتماعی كشور و همچنین برنامه ریزی جهت بازدید از مناطق ویژه اجتماعی استان‌ها جهت احصای مشكلات مناطق مذكور برداشته شده است كه پس از بررسی‌های لازم موضوع در جلسه كارگروه تخصصی اجتماعی با حضور قائم مقام وزیر كشوردراموراجتماعی و فرهنگی مطرح می‌شود.

باتمانی در این جلسه با اشاره به این موضوع كه 16 منطقه ویژه اجتماعی در استان قزوین وجود دارد، خواستار اولویت بندی مناطق ویژه در سطح استان شد و افزود: دستگاه‌های ذی‌ربط با رویكرد فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و جلب مشاركت مردم در اجرای برنامه‌ها و همچنین گسترش امنیت در مناطق ویژه اجتماعی اقدامات لازم را به عمل آورند.