به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ جمال انصاری رئیس کل دادگستری استان قزوین با اشاره به اول ذیحجه روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) که به نام روز ازدواج نامگذاری شده است اظهار داشت: بر اساس این روز فرخنده مقرر شد محاکم خانواده از صدور هر نوع حکم منتهی به طلاق خودداری نموده و برای ایجاد صلح و سازش در پرونده های خانواده همت گمارند.

وی بیان داشت: دخالت‌های والدین در برخی موارد به طور کامل، عامل جدایی زوجین بوده و در مواردی نیز مشاهده شده که زوجین با یکدیگر مشکلی نداشته و حاضر به ادامه زندگی خود هستند اما خانواده‌ها اجازه این کار را به آنها نمی دهند.
 
انصاری افزود: از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهند که نقش هدایت‌گر و تجربه خانواده‌ها در انتخاب همسر خوب برای فرزندانشان و مشورت گرفتن از آنها همواره نتایج مثبتی به دنبال داشته است.

این مسئول قضایی مشاوره قبل از ازدواج را بسیار مهم و ضروری توصیف کرد و گفت: باید به این امر در جامعه توجه هر چه بیشتری شود و رسانه‌ها نیز باید در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه در رابطه با امر ازدواج و نیازها و ضرورت های این امر ونیز وظایف هر یک از زوجین پس از ازدواج، گام های موثرتری بردارند.

انصاری نداشتن شناخت کافی از یکدیگر قبل از ازدواج را از دیگر موارد بروز اختلاف در بین زوج های جوان به ویژه در سال های ابتدایی زندگی مشترک ذکر کرد و افزود: با ارایه آموزش های لازم به افراد قبل از ازدواج می توان آنها را از نظر فکری برای یک زندگی مناسب همراه با پذیرش تمامی تفاوت‌ها آماده کرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین تصریح نمود: موضوعاتی از قبیل عدم آگاهی زوجین به اصول زندگی، نداشتن مهارت‌های زندگی ونحوه تعامل وبرخورد با یكدیگر، نداشتن شناخت كافی زوجین از فرهنگ و شخصیت یكدیگر و نداشتن صداقت كافی زوجین از مهمترین عوامل درونی خانواده‌هاست که منجر به جدایی می‌گردد.
 
وی افزود: خانواده واحد بنیادین جامعه و كانون اصلی رشد و تعالی انسان‌هاست و به تجربه ثابت گردیده كه كودك در محیط و فضای خانوادگیِ سالم بهتر رشدنموده و تكامل و تعالی می‌یابد، بدیهی است فرزندانی كه در محیط خالی از عشق و دلبستگی خانوادگی تربیت و بزرگ شوند در معرض بحران‌های عاطفی و روحی بسیاری قرار خواهند گرفت.

انصاری در خصوص آمار طلاق در دادگستری کل استان قزوین گفت: طی شش ماه گذشته 2058 پرونده به محاکم خانواده وارد شده که نسبت به سال گذشته 28 درصد افزایش داشته است، این افزایش نگران کننده است و می‌بایست بررسی‌های کارشناسانه در خصوص علل افزایش و راهکارهای پیشگیری و رفع آن صورت گیرد.

وی افزود: 1862 پرونده نیز در مدت شش ماهه اول سالجاری مختومه شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.