به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مسعود نصرتی شهردار قزوین با بیان اینكه اولین سرای محله در راه‌آهن با زیربنای 1 هزار و 200 مترمربع در 4 طبقه با کاربری فرهنگی، آموزشی و ورزشی به بهره‌برداری خواهد رسید گفت: با توجه به بافت فرسوده جنوب شهر قزوین و فقدان مرکز فرهنگی، آموزشی و ورزشی مناسب، مدیریت شهری تصمیم گرفت با تملک یک واحد مسکونی در راه آهن و تغییر کاربری آن اولین سرای محله را در این محله راه‌اندازی کند.

نصرتی افزود: در این سرای محله کتابخانه و کلاس‌های آموزشی و فرهنگی با 8 کلاس طراحی شده است و همچنین در این ساختمان اولین مرکز تولید و فروش پوشاک اسلامی در استان قزوین راه‌اندازی خواهد شد.

وی اضافه كرد:‌ برای راه‌اندازی این پروژه 12 میلیارد ریال اعتبار به تملک ساختمان اختصاص یافته است و برای ساماندهی و تجهیزات آن 8 میلیارد ریال اعتبار هزینه خواهد شد.

شهردار قزوین بیان کرد: تأسیس سرای‌های محله در هر یك از محله‌های شهر بر اساس فرهنگ هر محله، نیازهای محله، با مشاركت مردم محله و ارائه كننده خدمات فرهنگی و متناسب با بافت فرهنگی هر یك از محله‌های شهر خواهد بود.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه از طریق سرای محله به خوبی می‌توان با مردم محله ارتباط تنگاتنگی برقرار کرد و مسایل فرهنگی آنان را بیشتر مورد توجه قرار داد اضافه كرد :‌ با توجه به نیازسنجی‌هایی که در سطح شهر به عمل آمده یکی از راهکارهایی که می‌شود از طریق آن مسائل فرهنگی، آموزشی و ورزشی محلات را مورد توجه قرار داد و با مردم ارتباط تنگاتنگی داشت، شناسایی مکان‌های مناسب در نقاط مختلف به عنوان سرای محله است.