به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ "سورنا ستاری" عصر روز شنبه در كارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری استان قزوین با بیان این مطلب افزود: در حوزه اقتصاد دانش بنیان اگر مراكز تحقیقاتی و دانشگاهی یكی باشند با به كار آوردن صنعت نیز حوزه كار رونق خواهد گرفت. 

وی در ادامه بیان كرد: نظامات اقتصادی در كشور بر ضد تولید است و در دانشگاه‌ها به دنبال تولید ارزش افزوده نیستیم ما از دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی درخواست حل مشكلات استان را داریم.

وی تصریح كرد: از پژوهشكده دولتی چیزی در نمی‌آید زیرا در این مراكز پژوهشی تا به حال با وجود چند هزار عضو نتوانستیم مشكلات كشور را حل كنیم و نوآوری بوجود آوریم.
 
معاون رئیس جمهوری افزود: در حوزه نوآوری یكی از حلقه‌های واسط، می‌توانند شركت های دانش بنیان، پارك های علم و فناوری باشند.

ستاری ادامه داد: علم دو بخش است یكی از بخش‌های آن مغز دانش است كه بعد از چند سال تجاری می‌شود خیلی از این تكنولوژی‌ها قابلیت تجاری شدن را دارند و در حوزه كار تجاری تنها اعطای تسهیلات منهای قوانین اضافی دولت و پاگیر می‌تواند موثر باشد.

معاون ریس جمهوری تاكید كرد: ما خواهان این هستیم كه استان مشكلاتش را خود حل كند و قطعاً دارای این پتانسیل با توجه به مراكز تحقیقاتی و دانشگاهی هست.

وی افزود: صندوق نوآوری و شكوفایی كشور را به همت مجلس شورای اسلامی راه اندازی كردیم و با یك هزار میلیارد ریال تسهیلات كار را آغاز كردیم در حال حاضر نیز ما آمادگی داریم تمامی امكانات را در اختیار استان قرار دهیم تا از لیزینگ 12 درصد استفاده كند.

معاون رئیس جمهوری بیان كرد: یكی از وظایف بنیاد نخبگان استانی این است كه بتواند نخبگان استانی را حفظ كند و از مهاجرت آنها با اختصاص تسهیلاتی جلوگیری كند.

این مسئول بیان كرد: باید به طرق مختلف بنیاد نخبگان استانی زمینه جلب و جذب نخبگان را در مراكز استان فراهم سازد.

وی افزود: در حوزه علوم انسانی نیز اقتصاد دانش بنیان قابل تعریف است و این امر یك كار فرهنگی در حوزه علوم انسانی است.

ستاری حوزه آموزش و پرورش را نیز حوزه مهمی اعلام كرد و گفت: طرح شهاب با بودجه بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی نخبگان از سطح كودكستان نیز در سراسر كشور اجرایی شده است كه بایستی توسط آموزش و پرورش استان‌ها جدی گرفته شود.

وی افزود: در حوزه اختراعات نیز آئین نامه جدیدی ابلاغ شده است كه تنها حوه تجاری سازی این حوزه در بنیاد ملی نخبگان آغاز شده است.

معاون رئیس جمهوری در ادامه تصریح كرد: ما انتظار داریم دانشگاه‎های استان مشكلات استان را حل كنند و بخش عمده‌ی درآمد در بخش فناوری استان باشد و به اساتید حوزه‌ی پژوهشی و فناوری ارزش و اهمیت در محل دانشگاه قایل شوند.

معاون رئیس جمهوری افزود: امكانات ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیار فعالیت‌های شركت‌های دانش بنیان است زیرا در حال حاضر امكانات زیادی بوجود آمده و قوانین دست و پاگیر و اضافی نیز در این حوزه حذف شده است كه می‌تواند فرصت مناسبی برای تقویت بخش فناوری و پژوهشی باشد.