به گزارش خبرنگار برنا به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین؛ محسن کوشش تبار معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیهاری های کشور در چهارمین همایش دهیاری های استان قزوین گفت: اگر قرار است آبادنی کشور محقق شود و شکل بگیرد باید توسعه روستاها را به عنوان نقطه مولد و تولید پایدار بویژه در حوزه غذا مورد توجه جدی قرار دهیم و با ارائه خدمات رفاهی و پشتیبانی مناسب زمینه تقویت مدیران روستایی را بخوبی فراهم کنیم .

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور تصریح کرد: دهیاران در اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید در روستاها نقش مهمی دارند و با تحقق مردم سالاری دینی امروز قادریم از ظرفیت ارزشمند مردمی استفاده بهینه کنیم .

وی افزود: نقش زنان در مشارکت عمومی و مدیریت روستایی نسبت به گذشته بسیار پررنگ شده و تعداد دهیاران زن از ۸۸۸ نفر به یک هزار و ۵۴۴ نفر افزایش یافته که در استان قزوین نیز ۳۳ دهیار زن مسئولیت پذیرفته اند که بیانگر توانمندی بانوان در امور روستایی است .

میانگین تحصیلات دهیاران استان قزوین بالاتر از کشور است

این مسئول بیان کرد: خوشبختانه میانگین تحصیلات دهیاران استان قیزوین بالاتر از میانگین کشوری است و در حالی که  ۶۰ درصد دهیارات کشور تحصیلات فوق دیپلم دارند در قزوین بیش از ۷۰ درصد است و از استانهایی است که ۹۱ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش دهیاری و مدیریت نوین روستایی قرار دارد .

کوشش تبار گفت: اگر برنامه چهارساله مبتنی بر برنامه ریزی در دهیاری ها شکل بگیرد و آموزشها جدی گرفته شود می توانیم به توسعه و عمران روستاها بر اساس برنامه ای مدون کمک کنیم که استان قزوین در این راستا می تواند الگوی موفقی را ارائه کند .

دغدغه مالی روستاها را برطرف می کنیم/ خرید ۶۰۰ میلیارد تومان تجهیزات دهیاری ها

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور یادآورشد: برای رفع دغدغه های مالی در روستاها با تدبیر وزیر کشور و پیگیری های مسئولان در بند پنج تبصره ۹ بودجه اعتبارات خوبی برای شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت و دهیاری ها پیش بینی شده که می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند .

پوشش تبار بیان کرد: امسال ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل ارزش افزوده با مدیریت وزارت کشور و استانها برای خرید تجهیزات اختصاص خواهد یافت تا زیرساختهای روستایی توسعه یابد .

وی افزود: امسال دو هزار و ۹۰۰ دستگاه ماشین آلات از اعتبارات تعیین شده خریداری خواهد شد که دو هزار دستگاه ماشین حمل زباله برای مدیریت پسماند تا پایان امسال بین دهیاری ها توزیع خواهد شد تا به تقویت امنیت و بهداشت روستاها کمک شود .

کوشش تبار اظهارداشت: در طول سالهای تشکیل دهیاری ها فقط ۳۴۰ خودرو آتش نشانی توزیع شده بود در حالی که امسال ۲۵۰ دستگاه خودروی آتش نشانی خریداری و در دهیاری ها توزیع خواهد شد و بقیه اعتبارات نیز در حوزه های عمرانی و خدماتی هزینه می شود .

این مسئول تصریح کرد: در حوزه پشتیبانی قانونی امسال در صورت تصویب کارگروه توسعه روستایی و عشایری ذیل شورای برنامه ریزی تشکیل خواهد شد که می تواند در برنامه ریزی و عمران محلی نقش موثری ایفا کند .

وی یادآورشد: برای این که سرمایه گذاری انجام شده در تربیت دهیاری ها هدر نرود و از تجربه مدیران روستایی بهتر استفاده شود تلاش می کنیم دهیارانی که آموزش دیده اند حفظ شوند و با ساماندهی دهیارانی که به بلوغ مدیریتی رسیده اند تلاش می کنیم از افراد توانمند در همه مناطق استفاده کنیم

  پوشش تبار گفت: لایحه قانون جامع دهیاری ها در مرحله نهایی شدن است و با تقدیم به وزارت کشور امیدواریم با تصویب دولت بتوانیم در حوزه های مختلف مانند آئین نامه های استخدامی، معاملات، حریم،  پشتیبانی  قانونی، نسبت با دستگاههای اجرایی مشخص خواهد شد و می تواند در مدیریت روستایی نقش آفرین باشد .

دهیاران مصداق مدیریت جهادی هستند .

این مسئول بیان کرد: دهیاران مصداق بارز مدیریت جهادی هستند و چون اموال مردم و دولت به آنها سپرده شده باید حافظ بیت المال باشند و در نگهداری از اموال و تجهیزات، هزینه کرد درست اعتبارات بخوبی عمل کنند تا اعتماد مردم جلب شود .

پروژه های عمرانی اولویت بندی شود

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور تصریح کرد: دهیاری ها ۴۸ وظیفه دارند که باید بر اساس قانون در مسیر وظایف تعیین شده جرکت کنند و با اولویت بندی در پروژه ها، برنامه محور بودن کارها، حرکت بر اساس قانون و رعایت انضباط مالی به رسالت خود عمل کنند.

چهارمین همایش دهیاری های استان قزوین چهارشنبه با حضور مجید عبداللهی مدیرکل دفتر  هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی، مهیار صفا کارشناس دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی و محسن کوشش تبار معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیهاری های کشور، مرتضی روزبه استاندار،  منوچهر حبیبی معاون عمرانی استانداری، امیدعلی پارسا معاون برنامه ریزی استانداری، کریم حبیبی انبوهی مدیرکل امور روستایی استانداری و بیش از ۴۰۰ تن از دهیاران در سالن شهید رجایی تربیت معلم قزوین برگزار شد.