به گزارش خبرنگار برنا در قزوین؛ منوچهر حبیبی معاون امور عمرانی استاندار به همراه مهندس قزوینی مدیرعامل آب منطقه ای و فرماندار تاکستان از بخش های مختلف عملیات اجرایی سد نهب  بازدید کرد و در سخنانی بیان داشت: سد نهب با هدف ذخیره سازی جریانات نابهنگام و سیلابی رودخانه خررود و هدایت آن به منظور بهبود اراضی کشاورزی و تغذیه مصنوعی آب خوان دشت قزوین احداث می شود.

وی افزود: هزینه اجرای این طرح 1200 میلیارد ریال می باشد که 642 میلیارد ریال به هزینه های طرح و 558 میلیارد ریال هزینه اجرای شبکه خواهد بود و مدت زمان اجرای این سد 48 ماه می باشد و در سال 95 به بهره برداری خواهد رسید .

معاون امور عمرانی استاندار گفت:  حجم اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای این طرح در سال جاری بالغ بر 180 میلیارد ریال می باشد که تمامی این اعتبارات تامین شده و در گذرزمان تخصیص خواهد یافت .

وی با بیان اینکه "  درحال حاضر روند احداث این سد طبق برنامه زمان بندی پیش می رود" در ادامه تصریح کرد:  با بهره برداری این سد  36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست تحت پوشش شبکه قرار خواهند گرفت .

 در این این جلسه حمید قزوینی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در سخنانی افزود:  طول تاج این سد  2156 متر و ارتفاع آن 47 متر می باشد  دارد. و جزو سدهای خاکی با هسته رسی می باشد  که براساس قرارداد منعقد شده  با شرکت راه سازی و عمران ایران از شرکت های زیر مجموعه وزارت دفاع  و به عنوان پیمانکار پروژه  در فاصله زمانی 30 ماهه به مرحله  افتتاح و بهره برداری خواهد رسید .

مدیرعامل آب منطقه ای استان یادآور شد: تکمیل فرازبند و آب بندی سد جزو اولویت های امسال است که باید به مرحله افتتاح و بهره برداری برسد و در حال حاضر ماهیانه بطور میانگین بالغ بر 20 میلیارد ریال  در  احداث این سد هزینه می شود .

وی افزود: هم اکنون 75 دستگاه ماشین آلات سنگین و سبک به همراه 150 نفر نیروی انسانی شامل مهندس،تکنسین و راننده و کارگردر این پروژه مشغول فعالیت هستند.

گفتنی است سد نهب  در فاصله تقریبی 35 کیلومتری شهرستان تاکستان در مسیر تاکستان به آبگرم واقع شده است.