کارشناس ارشد پرستاری و مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار برنا در قزوین به مناسبت روز پرستار، با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه بیش از 85 درصد کادر پرستاری را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، بیان کرد: اضافه‌کاری و کمبود نیروی انسانی مهم‌ترین مشکلات کادر پرستاری است که برای رفع این مشکل مجلس شورای اسلامی قانون طرح ارتقا بهره‌‎وری را در سال گذشته به تصویب رسانده است که با اجرای این طرح بیش از 80 درصد مشکلات پرستاری حل خواهد شد.

رجبی اظهار کرد: پرستاران نقش بسیار موثری در سلامت اعضای جامعه دارند که ضرورت نقش آن‎ها بر کسی پوشیده نیست بر این اساس خدمات پرستاران با هیچ حقوق و مزایایی قابل جبران نیست و ارزش معنوی این حرفه بالاتر از ارزش مالی آن است.

وی گفت: در سال‌های اخیر دولت خدمت‌گزار و مجلس شورای اسلامی با حمایت از کادر پرستاری، توانستند مشکلات حقوق و مزایای پرستاران را در بیمارستان دولتی حل کنند و اکنون نیز پرستاران در بیمارستان‌های دولتی بیشتر فعالیت می‌کنند.
 
رجبی با اشاره به تهیه کدهای اخلاقی پرستاران در سال گذشته توسط رهبر فرزانه انقلاب اظهار کرد: حرکت کردن در چهارچوب منشور اخلاقی و رعایت کردن کد‌های اخلاقی می‌تواند در یکپارچگی و سازماندهی پرستاران در سراسر کشور موثر باشد.

وی با بیان اینکه هزار و 500 پرستار در استان قزوین مشغول به کار هستند به طوری که از این تعداد800 پرستار تحت سیستم دانشگاهی و 700 پرستار تحت سیستم تامین اجتماعی قرار دارند، گفت: با افزایش 2 برابری این تعداد نیروی پرستار در استان قزوین، مشکلات کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها برطرف خواهد شد.

رجبی اظهار کرد: با اجرایی شدن قانون "ارتقا بهره‌وری"، کادر پرستاری کشور به استاندارد‌های پرستاری نزدیک خواهد شد و همچنین با افزایش نیرو و کاهش ساعت‌کاری پرستاران، سطح کیفیت ارایه خدمات به بیماران ارتقا می‌یابد.

رجبی افزود: با توجه به اینکه از استاندارد‌های پرستاری فاصله کمی داریم ولی برخی از پرستاران با قابلیت و توانایی فراوان و تسریع در ارایه خدمات به بیماران توانسته‌اند نسبت به سایر کشورهایی که پرستاران کارهای محدودی انجام می‌دهند از استاندارد‌های پرستاری جهانی نیز بالاتر باشند.

وی اظهار كرد: با بکارگیری نیروی انسانی متخصص پرستاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، ارایه خدمات پرستاری به بیماران با کیفیت بهتری انجام خواهد شد.

رجبی بیان كرد: همه پرستاران انسان‌هایی والا با وجدان‌های پاک و بیدار هستند که با کمال صداقت، اخلاص، فداکاری و ایثار برای رفع مشکلات بیماران تلاش می‌کنند.

وی اضافه کرد: همه پرستاران با الگوگیری از اسطوره صبر و مقاومت تاریخ؛ حضرت زینب(س) که در کنار تمام مصائبی که بر آن بزرگوار گذشت توانست استقامت، صبر و شکیبایی را به نمایش و صدق، وفا، متانت و وقار را به جهانیان بیاموزد و به وظیفه خود عمل ‏كند و پرستاران نیز باید صبر و بردباری این بانوی بزرگ را سرلوحه همه کارهای خود قرار دهند.

رجبی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته جایگاه پرستاری به طور دقیق تعیین و تعریف نشده بود، بیان کرد: اكنون با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های درست حرفه پرستاری جایگاه خود را پیدا کرده است و در شناساندن این حرفه مقدس به مردم، رسانه‌های گروهی می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

وی با بیان اینکه حرفه پرستاری یکی از مشاغل سخت و پر مشقت است که نه تنها جسم پرستار را فرسوده و خسته می‌کند بلکه روح و روان او  را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: پرستاری به دلیل نوع حرفه‌اش با انواع فشارهای روانی و روحی مواجه است که مسایلی مانند شیفت شب‏کاری و دور بودن از خانواده مشکلات پرستاران را دوچندان كرده است.

رجبی با اظهار اینکه پرستاران در اولین برخورد مناسب با بیمار، روحیه و اعتماد او را ارتقا می‌دهند، افزود: پرستاران با ایجاد ارتباط روحی و مراقبت از بیماران، سعی می‌کنند که بیمار در اولین مراجعه خود به بیمارستان آرامش روحی خود را حفظ کند.