به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حامد کبودوند که امروز به نمایندگی از هیات امنای امامزاده حسین(ع) در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد، درباره اتفاقات اخیر مبنی بر اینکه در انجام اجرای طرح مرمت محوطه گلزار شهدای امامزاده حسین(ع) در قزوین به شهدای این امامزاده بی‌حرمتی شده است، گفت: متولیان عمرانی با عکسبرداری و نقشه برداری‌های دقیق قبل از خاکبرداری مختصات فضای بقعه متبرکه را ثبت و ضبط کردند و سپس شروع به حفاری نموده‌اند و به هیچ وجه تعرضی به قبور مطهر شهدا و علما صورت نگرفته است و فقط سنگ قبرها برداشته شده بودند.

وی بیان کرد: هیچ هتک حرمتی به قبور مطهر شهدا صورت نگرفته است و عدم تنویر افکار عمومی، عدم شفافیت سازی، عدم اطلاع رسانی به موقع و عدم رعایت اصول محافظت عمرانی از دلایل بروز اتفاقات اخیر بود.

وی با بیان اینکه قصور اجتماعی ما در تنویر افکار عمومی سبب شایعات درباره هتک حرمت به قبور شهدا گشت، افزود: پاسخ شرعی و فقهی به استفتائات این بود که قبور علما، شهدا و مسلمانانی که کمتر از 30 سال از وفاتشان گذشته است نباید مورد عملیات عمرانی قرار گیرد و در غیر این صورت امکان خاکبرداری است و در صورت مواجه با اجساد باید با رعایت احترام در مکان دیگری دفن گردند.

کبودوند ادامه داد: با توجه به اینکه مرقد مطهر آیت الله صامت در صحن غربی امامزاده قرار دارد دقت شد که عملیات خاکبرداری از هر ضلع با فاصله مناسب خاکبرداری شود  و همین اتفاق در ضلع شرقی امامزاده که قبور چند شهید مطهر از جمله شهیدان سلمانیان و اقمشه در آنجا قرار داشت افتاد.

وی درباره تصاویری که از اجساد در خبرگزاری ها منتشر شده است، گفت: در حین خاکبرداری کارگران به عجزهایی رسیدند که در درون آن‌ها اجسادی در گذشته به صورت دسته جمعی در آنجا دفن شده بودند که این اجساد متعلق به دوره قاجار و یا قبل از آن است که بعد از جمع آوری این اجساد همه آن ها در درون کیسه هایی برای دفن مجدد قرار داده شد که عده‌ای معاندانه شیطنت کردند و آن استخوان ها را مخفیانه برداشته و بر روی قبور مطهر شهدا که سنگ قبرهایشان برداشته شده بود قرار دادند در نتیجه شائبه حفاری قبور مطهر شهدا در اذهان عمومی افتاد.

وی اظهار داشت: دلیل حضور من در اینجا نه دفاع از عملکرد مسوول خاصی است و نه زیر سوال بردن مسوولی، بنده وظیفه شرعی خود می دانستم که افکار عمومی را تنویر نمایم.
 
کبودوند با اظهار اینکه ساماندهی عمرانی و فرهنگی امامزاده حسین(ع) به عهده هیات امنای این امامزاده است، افزود: خاکبرداری از قبور مدفون در محدوده بقعه با میراث فرهنگی هماهنگ شده بود و اداره کل اوقاف نیز کارفرمای این پروژه بوده است.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان تعرض به قبور مطهر شهدا صورت نگرفته است، اظهار کرد: با اطلاع رسانی به موقع درباره خاکبرداری های بقعه متبرکه امامزاده حسین(ع) هیچ یک از این اتفاقات اخیر صورت نمی‌گرفت.

عضو هیات امنای امامزاده حسین(ع) در ادامه توضیح داد: سازماندهی امور عمرانی و فرهنگی این بقعه متبرکه بر عهده هیات امنای امامزاده حسین(ع) بوده است و همه مسایل حقوقی مرتبط با مسایل عمرانی نیز در حیطه مدیرت هیات امنای این بقعه است.

وی گفت: با توجه به اینکه برخی مسایل عمرانی در شان این بقعه متبرکه نبود بنا شد برخی ساخت و سازهای عمرانی در این مکان صورت بگیرد و با شروع فعالیت‌های عمرانی، اجرای کف سازی و بهسازی صحن فعلی در دستور کار قرار گرفت و با توجه به اینکه در کنار کارهای عمرانی باید نکات اجتماعی هم در نظر گرفته می شد استفتائاتی در خصوص نحوه جابه جایی قبور به خصوص قبور مطهر شهدا انجام شد.