به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین و به نقل از روابط عمومی سازمان بازرگانی استان قزوین، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن قزوین در دیدار با رییس اتاق بازرگانی لاهور بر تسهیل روابط بین دو کشور تاکید کرد و افزود : باید زمینه مبادله توانمندی‌های دو کشور را فراهم کنیم و در وهله اول باید این توانمندی‌ها و مزیت‌ها را به هم بشناسانیم و حقیقتا اگر زمینه مبادلات فراهم شود، رفاه اجتماعی تحقق خواهد یافت.

وی با ارایه آمار مربوط به مناسبات تجاری دو کشور، این مناسبات را با توجه به شرایط و بسترهای مناسب گسترش همکاری، گسترش مناسبات بین بخش‏های خصوصی دو کشور را ضروری و برای هر دو طرف پر فایده خواند.

کشاورز اظهار داشت: استان قزوین با داشتن بیش از سه هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ و راه ترانزیت و ریلی و قرار گرفتن در شاهراه، می‌تواند در صادرات کالاهای مختلف نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: قزوین در تولید برخی مواد صنعتی مانند مصالح ساختمانی، مواد شوینده و شیشه، قطب تولید کشور محسوب می‌شود و با تولید محصولات باغی و زراعی مهم چون انگور، کشمش، پسته و معادن غنی، رتبه‌های بالایی را به خود اختصاص داده است.

کشاورز تصریح کرد: در تجارت، کیفیت و قیمت مناسب کالا تعیین کننده است و هر تولیدکننده که به این شاخص‌ها توجه کند، می‌تواند در تجارت موفق باشد و به سود مناسب هم دست یابد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن قزوین خاطر نشان کرد: تجار قزوین با تجربه ارزشمندی که در تولید و صادرات کالا دارند، به دنبال آن هستند تا با رعایت کیفیت و قیمت مناسب در صادرات، موفق عمل کنند و بتوانند به خوبی با تجار کشورهای همسایه وارد معامله شوند و نیاز مصرف کنندگان کشورهای مسلمان از جمله پاکستان را تامین کنند.

کشاورز افزود: در استان قزوین آمادگی کامل داریم تا با دعوت از تجار پاکستانی، زمینه بازدید و آشنایی آن‌ها با ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی استان را فراهم کنیم تا بستر توسعه مناسبات فراهم شود.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن قزوین افزود: برای خرید ملاس از پاکستان هم می‌توانیم وارد مذاکره شویم و نیاز خود را به این کالا از تجار پاکستانی تامین کنیم.

این فعال اقتصادی، کاهش هزینه ترانزیت کالا بین ایران و پاکستان و افزایش سفرهای هیات‌های تجاری قزوین و لاهور را در توسعه مناسبات موثر دانست.

وی برای سفر هیات تجاری استان قزوین به کشور پاکستان هم اعلام آمادگی کرد.