به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حجت الاسلام فلاح در یادواره شهدای خرداد ماه شهر قزوین با بیان این مطلب گفت: در دوران صفویه با پادشاهی شیخ صفی الدین اردبیلی، تشیع سراسر کشور را فرا گرفت و به علما اختیار تام داد و حاکمیت تشیع افزایش یافت، در دوران قاجاریه رابطه علما با حاکمیت تنزل یافت و در دوران پهلوی طوری این رابطه کاهش یافت که آن‌ها در صدد از بین بردن روحانیت بودند. 

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه روشنفکر کسی است که دارای قدرت و توان علمی و فکری در حد عالی باشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه در کشور ما همواره جریان روشنفکری با پیروی از فرهنگ غرب و الگو گیری از بیگانه دنبال شد.

حجت الاسلام فلاح ادامه داد: واقعۀ قیام پانزده خرداد سال 1342 یكی از مهم‌ترین وقایع دوران معاصر ما بود و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به قیام‌ها و نهضت‌های دیگر است.

وی خاطر نشان کرد: منشا قیام پانزده خرداد اندیشه‌های روحانیت مبارز شیعه، به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بود و این نهضت کاملا شیعی و برگرفته از اسلام ناب محمدی برای تشکیل حکومت اسلامی و اجرای احکام اسلام جایگاه خاصی داشت.

وی همچنین در بخشی از سخنانش با تسلیت شهادت امام هادی(ع) اظهار داشت: اگرچه دوران حکومت امام هادی طولانی بود اما ایشان به علت محدودیت‌های ایجادشده از ناحیه حاکمان عباسی، پیوسته در مراکز نظامی تحت نظر و مراقبت ویژه بود و کمتر امکان ارتباط علنی و آزاد با یارانش را داشت.

فلاح در پایان تصریح کرد: تبعید امام به سامرا، یکی از فشارهایی است که حکومت عباسی علیه وی اعمال کرده بود، و حضور اجباری و ناخواسته این امام و نیز به فرزندش امام حسن عسکری علیه السلام، در محلّه‌های نظامی و تحت مراقبت نیروهای امنیتی و دستگاه ستم‌پیشه‌ی عباسی باعث شده بود که به آن دو بزرگوار عسگرین گویند.

گفتنی است، یادواره یکصد و 14 شهید خرداد ماه شهر قزوین با حضور مسوولان، خانواده های معظم شهدا و اقشار مردم در حسینیه‌ی امامزاده حسین قزوین برگزار و در پایان شرکت کنندگان با حضور در گلزار شهدا و قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشتند.