به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین و به نقل از روابط عمومی اداره‌كل كتابخانه‌های عمومی استان قزوین،كلثوم میرزاحسینی افزود: كتابخانه شهید بهشتی چهار هزار و 354 نفر عضو دارد كه از این تعداد سه هزار و 500 نفر بانوان هستند.

این مسوول تاكید كرد: این مطلب بیانگر افزایش فرهنگ كتاب و كتابخوانی بین بانوان است.

وی اظهار داشت: اماكنی كه بانوان در آن تردد و رفت و آمد دارند باید از امنیت و آرامش لازم برخوردار بوده تا موجب اطمینان و آسودگی خاطر آن‌ها فراهم سازد كه خوشبختانه كتابخانه‌ها از این ویژگی مهم برخوردار هستند.

میراحسینی اضافه كرد: بانوان به ویژه زنان خانه‌دار، نیازمند برخورداری از امكانات و تهسیلاتی برای پر كردن اوقات فراغت خود هستند تا سختی و یكنواختی كارهای منزل آن‌ها را دچار ناامیدی و روزمرگی نكند.

این مسوول یادآور شد: به طور قطع انس گرفتن بانوان با كتاب و مطالعه آثار مفیدی كه راهنما و مشاور آن‌ها در مناسبات زوجین و تربیت فرزندان باشد، در كاهش اختلافات بین اعضا خانواده موثر بوده و موجب افزایش تعاملات موفق در محیط خانه می‌شود.

میرزاحسینی اعلام كرد: به همین دلیل بسترسازی برای افزایش حضور بانوان در كتابخانه، از مهمترین اهداف ما طی سال جاری است.

وی خاطرنشان كرد: برگزاری نمایشگاه كتاب با محوریت زن و خانواده، اجرای طرح عضویت رایگان به مناسبت روز زن و اطلاع رسانی دقیق برای شركت در مسابقات فرهنگی از جمله فعالیت‌های كتابخانه شهید بهشتی تاكستان برای دستیابی به هدف مذكور هستند كه طبق برنامه‌ای زمان بندی شده به اجرا درمی‌آیند.

میرزاحسینی در ادامه گفت: دریافت بودجه برای غنی سازی منابع كتابخانه (به ویژه كتاب های مورد درخواست بانوان) و برگزاری اردوهای فرهنگی مذهبی تفریحی برای اعضا فعال به ویژه بانوان از دیگر اولویت‌های مهم ما هستند.

این مسوول تصریح كرد: توجه ویژه به افزایش حضور بانوان به معنی ارایه نكردن خدمات كتابخوانی برای مردان عضو نیست بلكه علت توجه ویژه به بانوان، برخی محدودیت هایی است كه آن ها برای پر كردن اوقات فراغت خود با آن روبه رو هستند.

میرزاحسینی ادامه داد: ثابت شده هر چه یك زن به عنوان ستون اصلی یك خانواده از سلامت روحی و جسمی بیشتری برخوردار باشد محیط خانه وی آرامش و نشاط بیشتری خواهد داشت و در نتیجه سطح زندگی خانوادگی و اجتماعی ارتقا می‌یابد كه به طور قطع كتابخانه محیطی مناسب برای انجام این مهم است.

وی همچنین گفت: برگزاری دوره‌ها و جلسات آموزش مهارت‌های زندگی در سالن كتابخانه از دیگر فعالیت‌هایی است كه در راستای ماموریت آموزشی-ارشادی كتابخانه انجام می‌شود.

مسوول كتابخانه شهید بهشتی افزود: تامین اعتبار برای خریداری جوایز برای اعضاء فعالی كه در مسابقات و كلاس های آموزشی حضور دارند و راه اندازی كافی نت برای استفاده اعضاء از دیگر اولویت‌های ما طی ماه‌های آینده است.

میرزاحسینی با اشاره به حضور پر رنگ اعضا كتابخانه شهیدبهشتی در مسابقات اینترنتی و مكتوب اضافه كرد: آمار شركت‌كنندگان این كتابخانه در مسابقات فرهنگی شامل مسابقات آنلاین و مكتوب، نسبت به مدت مشابه سال گذشته 85 درصد رشد داشته است.

وی در پایان یادآور شد: هدف خادمان عرصه كتاب، جذب حداكثری افراد به فضای كتابخانه‌ها و افزایش سرانه مطالعه در جامعه است كه امیدواریم در این زمینه با حمایت و همكاری مسوولان گام های موثری برداریم.