مهدی مهدی‌خانی نخبه جوان استان قزوین و مخترع در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار برنا، به سال جهاد اقتصادی اشاره کرد و گفت: همیشه ثروت اندوزی را در جامعه ناشایسته مطرح می‌کردند؛ ولی با کسب ثروت حلال می‌توانیم در راه خدا انفاق و برای پیشرفت علم و دانش فرزندانمان امکانات مناسبی را فراهم کنیم که همین امر موجب توسعه و پیشرفت کشور می‌شود البته نباید از آفت‌های ثروت و وسوسه‌های شیطانی در ثروث‌اندوزی غافل بود.

مهدی‌خانی به عنوان یك جوان موفق به سخن مقام معظم رهبری كه فرمودند «جوانان موتور محرك جهاد اقتصادی در کشور هستند» اشاره کرد و ادامه داد: به گفته رهبر فرزانه انقلاب جوانان برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی نقش مهمی دارند و بر این اساس جوانان باید با هدف‌گذاری موثر در این راه نقش خود را به خوبی ایفا كنند.
 
وی كه 10 اختراع را در زمینه‌های مختلف به ثبت رسانده است، یك فرد نخبه را این گونه تعریف می‌كند: نخبه فردی کارآمد و اثر گذار در جامعه است كه از استعداد ذهنی، تلاش و پشتکار بیشتری برخوردار است و معمولا در جامعه سعی می‌کند که راهی مناسب برای رسیدن به اهدافش پیدا کند. 

حمایت معنوی از نخبه با ارزش‌تر از حمایت مادی است

منتخب سوم دهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش کاربردی، شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های علمی و حمایت از نخبگان را از جمله وظایف بنیاد ملی نخبگان عنوان و بیان می‌كند: این بنیاد، مخترعان و نخبگان را در مسیر اهدافشان حمایت‌های مالی و معنوی می‌کند كه در برخی مواقع حمایت معنوی از نخبه با ارزش‌تر از حمایت مادی است و یک نخبه بیشتر دوست دارد که از استعدادها و توانش در موقعیت‌ها و مکان‌های مناسب استفاده بهینه ‌‌شود.

این جوان نخبه خطاب به مسوولان گفت: مسوولان باید به نخبگان توجه ویژه‌ای داشته باشند چراكه اگر زمینه‌های فعالیت نخبگان در كشور فراهم شود كشور به سمت توسعه و پیشرفت خواهد رفت. 

برای مهاجرت به خارج از كشور باید هدف مشخص باشد

مهدی‌خانی به خبرنگار برنا درباره دانشجویانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، می‌گوید: باید دانشجویان هدفشان را برای مهاجرت به خارج از كشور دقیق‌تر مشخص کنند چراکه خیلی از اهداف‌ بزرگ در داخل کشور بهتر محقق می‌شود و من با ادامه تحصیل در داخل کشور صاحب فرصت‌های شغلی، مالی و تشکیل خانواده مطلوبی شدم که مطمئنم اگر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌رفتم از این امکانات و موقعیت برخوردار نبودم.

وی به سخن یکی از اساتید خود مبنی بر اینکه «اگر در مقطع لیسانس از کشور خود خارج شوید در حق خودتان خیانت كردید و اگر در مقطع دکتری از کشور خود خارج شوید به خودتان خدمت کردید» اشاره کرد و ادامه داد: دانشجویانی که در سنین پایین برای تحصیل به خارج مهاجرت می‌کنند دلبسته جذابیت کشورهای خارج می‌شوند و در آن جا ساکن می‌شوند، ولی دانشجویانی که در سنین بالا به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند بعد از تحصیل برای توسعه و پیشرفت کشورشان به داخل کشور باز می‌گردند.

این جوان نخبه كه موفقیت های بسیاری در زمینه علمی كسب كرده است به جوانان توصیه می‌کند: به مسایل فرهنگی و اعتقادی توجه ویژه‌ای داشته باشند چراکه ارتباط با خدا و توسل به اهل بیت(ع) باعث پیشرفت‌های معنوی بسیار شگرفی در زندگی می شود و حیف است این فرصت‌ها را از دست بدهیم.

توكل به خدا رمز موفقیت

مهدی‌خانی حمایت‌های خانواده خود را عامل اصلی موفقیتش می‌داند و می‌گوید: استفاده از تجربیات اساتید و انتخاب دوستان موفق از دیگر عوامل مهم موفقیت در تحصیل است كه این مهم باید سرلوحه كار جوانان برای ادامه تحصیل باشد.
 
وی می‌افزاید: یک فرد باید تلاش کند خود را در محیطی مناسب برای پیشرفت قرار دهد و در آن محیط به نحو شایسته و مطلوبی پرورش یابد.

مهدی‌خانی دانشجوی دکتری مهندسی عمران و استاد دانشگاه، رمز موفقیت خود را توکل به خدا، تلاش در کسب علم و دانش و محیط و امکانات مناسب عنوان و بیان می‎کند: خدا مهم‌ترین تکیه گاه من در راه موفقیتم بوده است.

جوانان برای كسب موفقیت باید برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشند

این نخبه جوان و مخترع شور، نشاط و جنبش را از جمله ویژگی‌های دوره جوانی می‌داند و می‌گوید: روحیه پرسش‌گری و کسب معارف، نیروی بدنی فوق‌العاده و انعطاف پذیری از ویژگی‌های منحصر به فرد دوران جوانی برای رسیدن به موفقیت است و جوانان برای رسیدن به موفقیت در دوره جوانی باید برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشند.

مشاور فرهنگی دفتر نخبگان در ادامه از موفقیت‌های خود به برنا می‌گوید: در دهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش کاربردی رتبه سوم را کسب کردم و از مقاله‌های ارایه شده 3 مقاله در مجله آی‌سی‌آی چاپ شد و 4 مقاله نیز در حال تحلیل داوری برای چاپ هستند و 25 مقاله در زمینه‌های مختلف در کنفرانس‌های داخلی و خارجی ارایه کردم و همچنین ثبت10 اختراع در زمینه‌های مختلف از جمله استفاده از ضایعات کشاورزی برای تولید یک ماده با ارزش افزوده داشتم که یکی از این اختراعات به نام "ایران و ایرانی در دنیا" ثبت جهانی شده است.

مهدی خانی درباره انتخاب رشته تحصیلی خود در دانشگاه گفت: با چند مهندس سرشناس مشورت کردم که در نهایت رشته مکانیک و عمران را انتخاب کردم و همچنین در پایه سوم دبیرستان در المپیاد فیزیک استانی مقام دوم را کسب کردم و همین امر انگیزه من برای انتخاب رشته مهندسی عمران بود.

این نخبه جوان درباره مطالعه خود در دوران دانش‌آموزی بیان می‌کند: زمانی که دانش‌آموز بودم به جز کتاب‌های درسی کتاب‌های متفرقه بسیاری در زمینه علمی و مذهبی مطالعه می‌کردم که مطالعه کتاب‌های علمی به تربیت علمی و کتاب مذهبی به تربیت روحیات فرهنگی و اخلاق اسلامی‌ام کمک بسیار می‌کرد.

وی می افزاید: موقعی که دانش‌آموز بودم هر روز بیش از 4 ساعت کتاب غیر درسی مطالعه و برای قبولی در کنکور کارشناسی هر روز12 ساعت مطالعه می‌کردم.

مهدی‌خانی درباره رشته مهندسی عمران خاطرنشان کرد: رشته‌ای جذاب، جالب و ساده است و با مدیریت در پروژه‌های مختلف عمران از جمله احداث پل، برج، راه و سد احساس لذت می‌کنم.