به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین و به نقل از روابط عمومی سازمان بهزیستی استان قزوین، فریده یوسفی‌پور معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی با اعلام این خبر افزود: اكنون تمامی افرادی كه برای درمان به مراكز ترك اعتیاد سازمان بهزیستی مراجعه می كنند، خود معرف هستند.

وی با اشاره به اینكه مراجعه معتادان به مراكز ترك اعتیاد بهزیستی اجباری نیست، خاطرنشان كرد: تمامی افرادی كه در مراكز ترك اعتیاد سعی در رفع بیماری و برطرف كردن اعتیاد خود دارند، خود معرف هستند و با میل باطنی برای درمان اقدام می‌كنند.

یوسفی‌پور افزود: فرد معتاد نیازمند دریافت مشاوره‌های مختلف درمانی و روانی است تا بتواند با بهره‌مندی از روش‌های استاندارد و بدون هرگونه آسیب جسمی و روحی، مصرف موادمخدر را برای همیشه ترك كند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت اخراج معتادان از مراكز ترك اعتیاد، هیچ كدام از این افراد در دسترس سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با ترك اعتیاد نیستند و در نتیجه ارایه خدمات در این زمینه به آنان دشوار خواهد بود.
 
یوسفی‌پور با اشاره به پلمپ كمپ‌های غیرمجاز در استان قزوین، اظهار کرد: این استان دارای 30 كمپ ترك اعتیاد شناسایی شده است كه با توجه به بازدیدهای انجام گرفته از این تعداد، تنها به شش كمپ اجازه فعالیت داده شده و نیروی انتظامی در حال پلمپ كمپ‌های غیرمجاز است.
 
یوسفی پور با اشاره به اعطای مجوز برای فعالیت كمپ‌های جدید در استان، گفت: در سال 90 با توجه به پیشنهاد دفتر اعتیاد به مدیركل بهزیستی استان، مقرر شد در صورت احراز صلاحیت و داشتن شرایط لازم، مجوز فعالیت برای 10 كمپ صادر شود.

وی خاطرنشان كرد: كمپ‌های ترك اعتیاد در زمینه درمان اقامتی اعتیاد فعالیت دارند كه در كمپ‌های غیرمجاز فعالیت‌ اصولی و بهداشتی نیست، بنابراین سازمان بهزیستی آن‌ها را تأیید نمی‌كند تا زمانی كه شرایط استاندارد را دارا باشند.

یوسفی‌پور با بیان اینكه عمده فعالیت این سازمان پیشگیری اجتماع محور است، افزود: طرح پیشگیری از اعتیاد اجتماع محور CBR در محله‌ها، محیط های آموزشی و كاری این استان در حال اجراست و در این طرح مشكلات و راهكارهای مناسب برای پیشگیری از اعتیاد و عوامل خطرزا در محیط های كوچك به صورت محله‌ای بررسی می‌شود.

وی یادآور شد: سازمان‌های مردم‌نهاد مجوز خود را از بهزیستی دریافت می‌كنند و با توجه به اعتباری كه به سازمان‌های مردم نهاد تخصیص می‌یابد فعالیت‌ها و برنامه‌ها را در محلات اجرا می‌كنند كه در سال گذشته 500 میلیون ریال به 10 تشكل فعال اختصاص یافت.