به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، محمدرضا معینی مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون با اعلام این خبر افزود: در راستای آشنایی بیشتر مردم فرهنگ‌دوست روستای سرمشهد و همچنین مردم و مسئولین شهر و روستاهای هم‌جوار با ارزش‌های تاریخی این سایت تاریخی مهم، همایش یک روزه‌ای در تاریخ 7 اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت 19 الی 20:30، با همکاری شورای اسلامی روستای سرمشهد، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون و همچنین موسسه باستان‌پژوهی کهن دیار مهر در مدرسه شهید تختی روستای سرمشهد برگزار می‌گردد.

معینی با اشاره به توان‌مندی‌ها و قابلیت‌های بی شمار این شهر تاریخی افزود: از دیگر اهدافی که در برگزاری این همایش مدنظر می‌باشد افزایش سطح فرهنگی عمومی مردم منطقه در حفاظت از آثار تاریخی موجود در این منطقه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امید است در آینده با مشارکت‌های مردمی شاهد برگزاری چنین همایش‌هایی در دیگر سایت‌های تاریخی شهرستان کازرون باشیم که خود سهم مهمی در راستای معرفی و حفاظت از آثار تاریخی دارد.

گفتنی است جلگه سرمشهد به فاصله 60 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کازرون واقع شده است؛ جهت این جلگه جنوب شرقی- شمال غربی و حدود سی کیلومتر طول و ده کیلومتر عرض داشته که از کوه سرخ و کوه تاپو در انتهای شمال غربی دشت سرمشهد شروع و تا انتهای شرقی قنات باغ در جنوب شرقی همین جلگه کشیده شده است.

جلگه سرمشهد امروزه متشکل از چندین روستا است که در نتیجه مطالعات باستان شناختی در این منطقه تاکنون آثار متعددی از دوره‌های مختلف تاریخی ایران باستان شناسایی شده که از جمله آنها می‌توان به بقایای شهر تاریخی غندجان، دشت بارین، کوشک یا کاروانسرای کلی کوهه، قلعه قیز، نقش برجسته بهرام دوم، کتیبه کرتیر،تل خندق، کوشک های میان کوهی، رشته قنات‌ها،آسیاب‌ها و آب انبارهای متعدد اشاره کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: