به گزارش خبرگزاری برنا از استان فارس، غلامحسین یعقوبی اظهار کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا با گذشت سه دوره از فعالیت نمایندگان مردم در پارلمان‌های محلی نتایج خوبی را در برداشته است و امیدواریم با آغاز دور چهارم فعالیت شاهد توسعه مطلوب تر در شهرها و روستاههای استان باشیم.

یعقوبی بیان کرد: ارتقای فرهنگ شورایی و آموزش جامعه به لحاظ مشارکت در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که از اهداف عالیه اجرای قانون شوراها است، به دلیل عملی نشدن کامل آن با توجه به صراحت بند 9 قانون اساسی به این امر در جایگاه اصلی واقعی خود قرار نگرفته‌اند.

رئیس شورای اسلامی استان فارس گفت: متاسفانه شورای های اسلامی شهر در شهرها به جای شورای اسلامی شهر به‌نام شورای اسلامی شهرداری معروف شده است که اگر به استناد موارد مطروحه در قانون، شوراها به جایگاه واقعی خود برسند، بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه برطرف می‌شود و در این راستا در تلاش هستیم که به عنوان شورای‌عالی استان فارس با افزایش اختیارات شوراها زمینه یکپارچه‌سازی شهری در شهرها و مدیریت جامع‌تر در سطوح دیگر این نهاد مردمی فراهم شود.

رئیس شورای اسلامی استان فارس اضافه کرد: بر اساس اصل 103 قانون، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقام‌ها کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند، در محدوده اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیم هستند.

یعقوبی ابراز کرد: برگزاری جلسه‌های آموزشی در شهرستان‌های مرودشت، جهرم، لامرد، مهر و کازرون، بازدید از شوراهای سطح استان فارس، ملاقات اعضای این نهاد مردمی با استاندار، بررسی ماهانه 3 هزار و 200 مصوبه شوراهای شهر و انعکاس ایرادهای قانونی به صورت مکتوب از جمله فعالیت‌های شورای اسلامی دوره چهارم است.

وی در ادامه گفت: راه‌اندازی سایت شورا، برگزاری جلسه مشترک شورای اسلامی استان فارس و شورای اسلامی استان‌های بوشهر در بوشهر، نشست با مدیران کل و ارائه مشکلات شهرستان‌ها، امضای تفاهم‌نامه با خانه کارگر و تهیه مقدمات صدور کارت برای اعضای شوراها، تشکیل هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان شوراهای اسلامی و صدور ابلاغ به این هیئت از دیگر برنامه‌های در دست اجرای این شورا در سال جاری بوده است.