به گزارش خبرگزاری برنا از فارس رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی فعلی صحنه روشن است و در منطقه با یک پدیده مردم سالاری مواجه هستیم این در حالی است که غرب برای سرپوش گذاشتن بر این بحث حرکت می کند.

دکتر لاریجانی در همایش نقش جهرم در انقلاب اسلامی افزود: امروز ایران دژی شده که آمریکایی ها نمی توانند آن را فتح کنند و حتی نسل جدید نیز مواضع مترقی در انقلاب دارند.

وی با اشاره به اینکه در اروپا سعی شده نقش دین در حوزه سیاسی و اجتماعی نادیده گرفته شود، افزود: این بحث در غرب پیگیری شد اما مشکلات مختلفی را به همراه داشت و امروز در اکثر کشورهای غربی خلأهایی به وجود آمده است.این در حالی است که در سنت اسلامی جایی به عنوان مدینه فاضله معرفی می شود که در مناسبات آن دین حاکم باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از خصوصیات مدینه فاضله مسأله دینداری است که مناسبات افراد براساس دین باشد و در دوره های مختلف تاریخی نیز وظایف مهمی در این امر داشته ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مراحل مختلف انقلاب اسلامی بعد از پیروزی انقلاب تا به امروز پرداخت و گفت: مرحله اول همان سال 57 و شکل گیری انقلاب بود که حقایق انقلاب در میان توده های مختلف گسترش و نفوذ پیدا کرد و منجر به پیروزی انقلاب شد. امام(ره) جوهره انقلاب را شکل داد و شکل آن نیز دینی بود.

رییس مجلس شورای اسلامی مرحله بعدی در سال 57 را شکل گیری نهادهای اصلی انقلاب دانست و افزود: البته تمامی موفقیت ها بر پایه رهبری امام(ره) بود که باعث ایجاد رابطه قلبی شد و بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.

لاریجانی با اشاره به شکل گیری نهادهای اصلی انقلاب خاطرنشان کرد: این دستاورد انقلاب بود که پایه های انقلاب بر دوش این نهادها گذاشته شد.

وی با اشاره به فرمایش امام(ره) درباره اینکه مجلس در راس امور است نیز عنوان کرد: اینکه امام(ره) فرمودند مجلس در راس امور است به معنای مردم است و با این فرمایش باید گفت زمانی که بحث مردم مطرح می شود مجلس با کسی معامله نمی کند و دست کسی که در امر مردم خیانت کند را قطع خواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امام(ره) به رای مردم تاکید داشتند، افزود: آنچه باعث شد که در اوایل انقلاب مردم مشکلات را کنار بزنند دیانت مردم بود.


لاریجانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ماموریت هایی نیز برای نظام شکل گرفت، اضافه کرد: یکی از ماموریت ها این بود که نظام نباید در حیطه جغرافیایی خودش بگنجد و نظریه صدور انقلاب یک تکلیف بود.

وی گفت: بحث دیگر آبادانی کشور، استقلال، مباحث اقتصادی و عدالت بود که باید محقق شود و در تمامی این مباث گام های بلندی برداشته شده است.

ریس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مرحله بعدی نیز این بود که کل مجموعه ها باید با یکدیگر پیوست داده شوند و این مرحله نیز به شکل موفقیت آمیز پیگیری شد، افزود: امروز نقش رهبر فرزانه انقلاب بسیار محوری است به گونه ای که حتی برخی مواقع دولت ها آمادگی برخی مسئولیت ها را نداشتند و با وجود رهبری حرکات بسیار مهمی انجام شد که ازجمله آنها بحث هسته ای به شمار می رود که امروز صاحب دانش هسته ای شده ایم.

وی خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ تئوری اقتصادی و سیاسی در حد زیادی به نقطه مطلوب نزدیک شده به همین دیل تحریم ها نمی توان اثر چندانی داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران امروز از لحاظ اقتصادی بسیار قوی تر شده و از لحاظ فعالیت هایی نظیر صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور نیز موفق بوده ایم ضمن اینکه در موضوعاتی مانند مسکن مردم نیز کارهای خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به بحث هسته ای نیز بیان کرد: در بحث هسته ای در یک دوره از زمان به خوبی عمل نشد ولی امروز می بینیم که اگر به ایران زورگویی شود کشور گوش به زورگویی ها فرا نمی دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما از حزب الله، انقلاب مصر دفاع می کنیم و پنهان نیز نمی کنیم، افزود: این حق آنهاست. شرایط دنیا تغییر کرده ضمن اینکه این مسئولیت بر دوش ماست که بیشتر از قبل به سمت جلو حرکت کنیم.

لاریجانی افزود: اگر ورزیدگی سیاسی و دینی در کشور وجود نداشت در طول 1.5 سال اخیر ممکن بود مشکلاتی برای کشور ایجاد شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مناسبات جدیدی در منطقه و دنیا به وجود آمده است، افزود: نمی توان کشورهای اسلامی را از حق تنفس در صحنه بین المللی محروم کرد.