به گزارش خبرگزاری برنا از فارس  و به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده، فرهاد یمین، رییس این اداره درباره جمع‌آوری عكس‌های قدیمی مردم این شهر گفت: زمان‌هایی در تاریخ مردم این مرز و بوم وجود دارد كه به نوعی بازتاب آینده است.

وی با اشاره به اینكه عكس‌های كلیدی در صندوق‌خانه‌ها و در میان آلبوم‌های قدیمی مردم این شهر وجود دارد كه تاریخ  آباده  را ثبت كرده‌اند، افزود: به عنوان مثال عکس های دسته جمعی اهالی آباده در میدان امام  و دانش آموزان مدارس وجود دارد كه نوعی روایت تاریخی است و باید برای تمام علاقه‌مندان قابل عرضه باشد.

یمین  با بیان اینكه هدف ما از گردآوری عكس‌های قدیمی مردم شهر آباده به نوعی ثبت یك تاریخ در یك مجموعه عكس است، اظهار داشت: هر گونه عكسی كه می‌تواند به نوعی گوشه‌ای از زندگی این مردم را روایت كند می‌تواند به مستندسازی تاریخ این شهر كمك كند.

یمین  با اعلام اینكه این عكس‌ها در صورتی كه در پستوی خانه‌ها و یا در میان انبوهی از خاطرات گذشته مردم باشد احتمال تخریب و از بین رفتن آن وجود دارد، ادامه داد: این عكس‌ها در صورتی كه در اختیار یك مجموعه قرار گرفته و دوباره چاپ و تدوین شود می‌تواند تاریخچه مصور زندگی مردم این منطقه باشد.

وی افزود: عكس‌ها می‌توانند در هر زمینه‌ای باشند؛ اما ‌آنچه ما به دنبال آن هستیم ثبت تاریخ مردم یك شهر به صورت یك كتاب است حتی عكس از حیاط خانه‌ای ساده در یك روستا تا عكس‌هایی كه در زمان‌های مختلف توسط علاقه‌مندان عكاسی گرفته شده است. یمین  اظهار داشت: از همه شهروندان آباده ای می‌خواهیم ما را در این امر یاری ‌كنند تا گام موثری برای تدوین این آثار تاریخی برداشته باشیم.

وی با تاكید بر اینكه این عكس‌ها در صورت رضایت صاحبان آثار به صورت یك مجموعه چاپ می‌شود، تصریج كرد: در صورت رضایت افراد نام اهداكننده نیز در زیر عكس‌ها در كتاب مرقوم می‌شود.