به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، محمدهادی فخرایی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب تابستانی شیراز گفت: امروز ادبیات مربوط به شور و نشاط و امید اجتماعی به صورت یک خیزش حیرت آور از یک پدیده نرم نظری و توصیفی در حال تبدیل به یک فن،علم و ابزار کاربردی و راهبردی است که به عنوان یک سند توسعه استراتژیک و آینده نگر گنجانده شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که این روند یک قدرت دفاعی است که در آینده ای نزدیک گرانبهاترین و خلاق ترین ثروت بشریت تبدیل خواهد شد.

فخرایی اضهار داشت: اگر چه تمایل به ادبیات نشاط، امید و روحیه اجتماعی، علمی نوپا در کشور محسوب می شود اما این ادبیات باعث دغدغه آینده پژوهان و متولیان و تصمیم گیران در حوزه های مختلف را فراهم کرده است.

فخرایی گفت: بر این اساس موضوع افزایش سرزندگی و امید آفرینی فردی و اجتماعی مفهومی بیش از یک احساس شادی و خوش بینی سطحی و معمولی است. زیرا تاثیرات برجسته و شگفت آور روحیه نشاط و امید آفرینی در کارآمدی افراد جامعه بروز خواهد داشت. 

 وی گفت: بازار تابستانی کتاب در دوره دوازدهم خود توانسته نقش موثر و سازنده ای در فرهنگ خرید کتاب و کتابخوانی شیراز داشته باشد.

وی ویژگی های خاص مخاطب، مکان و زمان و حضور بسیاری از جوانان و نوجوانان و خانواده ها در این نمایشگاه را بارز و منحصر بفرد دانست و گفت :ساعات کار نمایشگاه متناسب با حضور مخاطبان و گروه هدف است و کتاب های عرضه شده در این نمایشگاه میتواند در جهت ترغیب افراد به کتابخوانی بسیار موثرباشد. 

فخرایی خاطرنشان کرد: امروز به جرات می توان گفت این گونه بازارهای تابستانی که هدف اصلی آن جذب مخاطب برای کتاب است را حرکت فرهنگی دانست که در ایجاد نشاط اجتماعی بسیار موثر است.