به گزارش خبرگزاری برنا از قم، این مراسم همزمان با شب میلاد امام رضا(ع) در قم برگزار شد که از نظم بسیار خوبی برخوردار بود.

در این مراسم قائم مقام تولیت حرم حسینی، مسوولان تولیت حرم علوی، تولیت آستان مقدس حرم کاظمین و امام حسن عسگری(ع)، مسوولان حوزه علمیه نجف اشرف و کربلای معلا، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام فاضل لنکرانی، حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، نمایندگان بیوت مراجع و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان، لبنان، بحرین و عراق حضور داشتند.

در این مراسم کلیپی از روند ساخت ضریح مطهر به نمایش در آمد که حال و هوای مراسم را کربلایی و حسینی کرد.

سیدجواد برقعی شاعر قمی در این مراسم ابیاتی را در وصف امام حسین(ع) و ساخت ضریح امام حسین(ع) خواند و زمانی که به این بیت از شعر خود «برای حضرت زهرا(س) ضریح می سازیم و دست فرشچیان می زند آن طرح را» رسید، حضار را به گریه انداخت.

پس از پایان شعر خوانی نیز وی در آغوش استاد فرشچیان قرار گرفت و از وی قدردانی کرد.

پارچه پاف مسوول ساخت ضریح امام حسین(ع) در این مراسم گفت: ضریح مطهر حضرت امام حسین(ع) قم ‌با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد تومان ساخته شده که از این مبلغ پنج میلیارد و 800 میلیون تومان به‌صورت نقدی و مابقی به صورت غیر نقدی در قالب طلا و جواهرات و سایر اقلام ارزشمند توسط مردم از سرتاسر ایران و جهان اهدا شده است.

طلای به کار رفته در این ضریح مطهر 118 کیلو و 650 گرم است که در مجموع وزن تمام شده کل ضریح مطهر بالغ بر 12 هزار کیلوگرم است و جنس سازه اصلی که پذیرای قطعات نقره و طلا است از چوب ساج است که از نظر مقاومت و استحکام سرآمد انواع دیگر چوب‌هاست.

طراحی این مجموعه نفیس و با عظمت توسط استاد فرشچیان انجام شده که هنرمندانی از اصفهان آن را قلم زنی کرده‌اند.

قرار است این ضریح به مدت 20 روز در قم برای زیارت مردم بماند و پس از آن برای نصب به استان کربلا منتقل شود.

طبق گفته مسوولان ستاد ساخت ضریح، استاد فرشچیان روزانه بیش از 14 ساعت وقت برای طراحی ضریح امام حسین(ع) گذاشته است و هر زمان که ساخت آن با مشکل مواجه می‌شده در کمترین زمان ممکن خود را از آمریکا به قم می‌رساندند.

هنگام پرده برداری از این ضریح مطهر هیچ کس آرام و قرار نداشت و اشک‌های مشتاقان از ضریح امام حسین(ع) رونمایی کرد.

پس از پرده برداری از این آثار هنری و مطهر، مردم با گل از آن استقبال گرده و این ضریح را در آغوش گرفتند.

ضریح جدید امام حسین(ع) با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و نورپردازی آن بسیار منحصر به فرد است.

استاد فرشچیان پس از رونمایی از این ضریح سجده شکر به جای آورد.

رییس دفتر مقام معظم رهبری در حالی که چشمانش پر از اشک شده بود بیان کرد احساس می‌کنم که در کربلا هستم.

این ضریح مطهر قرار است به مدت 20 روز در قم بماند تا مشتاقان آن را زیارت و پس از آن برای نصب به کشور عراق فرستاده شود.


سید مهدی حسینی