به گزارش خبرگزاری برنا از قم، شهردار كلانشهر قم و اعضای شورای اسلامی شهر و هیئت همراه روز جمعه اول محرم الحرام در كاظمین گرد هم آمدند تا تفاهم نامه همكاری بین تولیت آستان مقدس امام موسی كاظم(ع) و امام جواد(ع) و شهرداری قم امضا گردد.

در این پیمان و تفاهم نامه، میان دو شهر قم و كاظمین همكاری فرهنگی و مذهبی منعقد گردید و دو طرف با امضای این تفاهم نامه نسبت به توسعه روابط متقابل دو شهر اقدامات لازم را انجام دادند.

دلبری در این دیدار به مشكلات پیش روی جهان اسلام اشاره كرد و گفت: ارادت مسلمانان به اهل بیت بیانگر نقاط مشترک بین آنها است و امروزه دشمنان به ویژه آمریکا و اسراییل این نقطه اشتراک را نشانه گرفته اند و در صدد بر هم زدن اتحاد آن‌ها و تشدید اختلافات جزیی هستند.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر و هجوم به مسلمانان در اقصی نقاط مختلف جهان اذعان داشت: دشمنان با اصل اسلام مخالف هستند و پیامبر و ایمه اطهار(ع) را بی شرمانه مورد هجمه خود قرار می‌دهند تا در این راستا توانسته باشند وحدت اسلامی را برهم زنند.

دلبری همكاری‌های دو جانبه مرتبط با این تفاهم نامه را از جمله مفاد این تفاهم نامه عنوان كرد و اظهار داشت: دو طرف در زمینه شرکت مشترک در همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی که در زمینه امور اقتصادی و فرهنگی برگزار خواهد شد، همکاری می‌کنند.

شهردار قم با اشاره به امضای این تفاهم نامه از سوی طرفین و اعلام آمادگی همكاری‌های دوجانبه گفت: این قرارداد به منظور برقراری روابط متقابل به امضا رسیده و متضمن همكاری‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی و عمرانی خواهد بود.

وی در ادامه در مورد مفاد این تفاهم نامه بیان داشت: به منظور سطح ارتقای همكاری در بخش اقتصادی میان شهرداری قم و تولیت آستانه مقدس امام موسی كاظم و امام جواد(ع)، نمایشگاه ارتقاء روابط اقتصادی بین شركت‌های سرمایه گذار انجام می‌شود.

دلبری در ادامه اضافه كرد: در بخش امور فرهنگی نیز نمایشگاه دو جانبه فرهنگی، اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک آثار هنری هنرمندان دو شهر با درون مایه راهبری معنوی انجام خواهد شد.

شهردار كلانشهر قم توسعه همكاری در زمینه بوم شناسی، بهداشت فردی و خدمات درمانی، توسعه ارتباطات در زمینه‌های اجتماعی و دیدارهای متقابل بین مدیران شهری دو شهر را از دیگر برنامه‌های مورد توافق و تفاهم دو طرف ایرانی و عراقی عنوان كرد و اذعان داشت: تعامل و روابط متقابل دو شهر در آینده نزدیک توسعه خوبی خواهد داشت.

وی توسعه روابط بین دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و سایر موسسات آموزشی در دو شهر به‌ویژه مبادله بورسیه تحصیلی، مبادله استاد و دانشجو، مبادله اطلاعات در رشته‌های مختلف هنری و صنایع دستی، همكاری در رشته‌های مختلف ورزشی بین دو شهر از طریق رسانه های محلی و ملی را از دیگر مفاد این تفاهم نامه عنوان كرد.

شهردار كلانشهر قم با اشاره به توافق طرفین جهت برگزاری نشست‌های سالیانه مشترک اندیشمندان، پژوهشگران و اهالی فرهنگ دو شهر گفت: دیدار شهروندان دو شهر از طریق تورهای ویژه با پایین‌ترین قیمت ممكن و تعریف و توسعه گردشگری مشترک جزو توافقات دو طرف ایرانی و عراقی بوده است.

براساس این تفاهم نامه شهرهای قم و كاظمین در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و ... با یكدیگر همكاری می‌كنند.

در پایان این نشست متن تفاهم نامه همكاری‌های دو جانبه میان تولیت آستان مقدس امام موسی كاظم و امام جواد در كاظمین عراق و شهرداری قم امضا گردید.