به گزارش خبرگزاری برنا از قم، کرم رضا پیریایی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که در تالار مام رضا(ع) استانداری برگزار شد، با اشاره به اهمیت جایگاه تربیت در آموزش و پرورش اظهار داشت: تربیت باید مبتنی بر آموزه‌های دینی و با استفاده از روش‌های اثر گذار تربیتی انجام شود.

پیریایی با تاكید بر لزوم توجه به طرح‌های فرهنگی كاربردی تاثیرگذار در نظام تربیتی كشور، به اجرای طرح موفق فرهنگی حلقه‌های صالحین بسیج اشاره و تصریح كرد: اگر تعلیم و تربیت بر اساس فطرت پاک و استعدادهای درونی انسان باشد، انسانی پاک، وارسته و با اخلاق دینی پرورش می‌یابد.

وی با اشاره به نقش محوری و غیر قابل انکار معلم در عرصه تعلیم و تربیت، افزود: آنچه در فرایند تعلیم و تربیت به متعلم انتقال می‌یابد تنها معلومات و مهارت‌های معلّم نیست بلکه تمام صفات، خلقیات، حالات نفسانی و رفتار ظاهری او نیز به شاگردان منتقل می‌شود.

استاندار قم ضمن تقدیر از اجرای برنامه‌های تربیتی در حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان قم، ابراز داشت: باید گزارش تحلیلی این برنامه‌ها و میزان موفقیت‌هایی که دانش اموزان استان در مسابقات مختلف کسب کرده‌اند به نسبت تعداد شركت كنندگان ارایه شود.

پیریایی همچنین با تاكید بر لزوم مشاركت فعال اعضای شورای آموزش و پرورش استان، گفت: در جلسه جداگانه، طرح‌ها و نظرات اعضای شورا در زمینه ارتقای برنامه‌های پرورشی و فرهنگی مدارس استان مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از برنامه‌های آموزش و پرورش استان قم، اظهار داشت: کارگروهی به‌منظور تجهیز هنرستان‌های استان به ریاست معاون سیاسی اجتماعی استاندار قم تشکیل و در این راستا 560 میلیون تومان اعتبار به تجهیز هنرستان‌ها اختصاص داده شد.

محمد حسین امین جعفری عنوان کرد: دانش آموزان در هنرستان‌ها 18 ساعت کارگاه عملی در هفته دارند که به همین دلیل ضرورت داشت تا کارگاه‌ها به وسایل و امکانات مورد نیاز مجهز شوند که برای هر هنرستان مبلغ 80 میلیون تومان در نظر گرفته شد.

امین جعفری با اشاره به امضای تفاهم نامه فی ما بین آموزش و پرورش و صدا و سیمای مرکز قم ابراز داشت: این تفاهم نامه در راستای تولید برنامه رادیویی تحت عنوان افق دانش، و برنامه تلویزیونی یک صبح یک مدرسه و همچنین برنامه خانه دوم که در مورد تحکیم رابطه خانه و مدرسه امضای شد که به زودی برای پخش آماده خواهد شد.

وی با بیان اینکه نهضت آسفالت سازی در مدارس قم به راه افتاده است افزود: برخی از مدارس استان به دلیل نداشتن آسفالت مناسب باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های دانش آموزان می‌شد که این مهم در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم عنوان کرد: بنا به تاکید استاندار قم در سال جاری در دوره‌های آموزشی شبانه و داوطلبانه آزاد افزایش شهریه‌ای نداشتیم.

وی در مورد اجرای طرح حفظ قرآن در مدارس استان قم ابراز داشت: سهم استان قم در طرح ملی حفظ قرآن 35 هزار نفر بوده که تاکنون 40 هزار نفر از دانش آموزان در این طرح ثبت نام کرده‌اند.