به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در رابطه با شخصیت مرحوم آیت‌الله سید محمد کاظم یزدی اظهار کرد: ایشان از شخصیت‌های بزرگ فقهی حوزه‌های علمیه به شمار می‌روند و در میان فقها کمتر شخصیتی با احاطه علمی وی بر اصول و فروع دیده می‌شود.

وی افزود: کتاب شریف «عروة الوثقی» مرحوم سید امروز مورد ملاحظه فقها بوده و حواشی بزرگان و علما بر متن عروه، نشان‌دهنده جایگاه عظیم این کتاب در میان مراجع تقلید است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه مباحث متعدد فقهی و مسایل مورد ابتلاء مردم در عروة الوثقی گردآوری شده است، گفت: با این وجود آنچه امروز در دسترس عموم قرار دارد بخش‌هایی از این کتاب شریف بوده و اصل آن مانند مباحث مربوط به قضا در اختیار بزرگان قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: معرفی صحیح شخصیت آیت‌الله سید محمد کاظم یزدی به عموم مردم خدمتی بزرگ به فکر و اندیشه دینی، جامعه علمی کشور و مقام علم و عالم است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با تاکید بر آشنایی نسل جوان با شخصیت‌های حوزوی بیان داشت: در این میان معرفی چهره‌های علمی استان‌های مختلف به ویژه برای اهالی همان شهرها تأثیر مطلوبی خواهد داشت زیرا مشوق خوبی برای طلاب و فضلا شده و مردم نیز با تلاش‌های علما در عصر غیبت آشنا می‌شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور شرایط سیاسی عصر صاحب عروه را مورد توجه قرار داد و گفت: مرحوم سید با توجه به دغدغه‌هایی که در خصوص مسائل دینی زمان خود داشت موضع گیری‌هایی حساب شده و بر اساس تحفظ نسبت به مباحث دینی اتخاذ می‌کرد.

وی ادامه داد: ممکن است برخی نظرات و دیدگاه‌های مرحوم سید مورد ایراد بعضی اشخاص بوده است اما شخصیت‌هایی مانند او جز بر اساس خیرخواهی و مصلحت جامعه اسلامی تصمیمی نمی‌گرفتند و نیت آن‌ها خدمت به اسلام و دفاع از اهداف دینی بوده است هرچند امکان دارد نگاه متفاوتی داشته باشند بنابراین نمی‌توان آن‌ها را زیر سوال برد.