به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر خوانساری، رییس مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه کشور طی سخنانی در جمع مدیران استانی حوزه های علمیه، خدمت رسانی به معاونت های مختلف حوزه و مدیران استانی را مهمترین رسالت تاسیس مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه عنوان کرد.

وی افزود: فعالیت های مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه را همسو با مرکز فناوری اطلاعات حوزه دانست و اظهارداشت: این مرکز در بسیاری از فعالیت های سخت افزاری و نرم افزاری خود با همکاری و تعامل بسیار نزدیک و احاله ی مرکز فناوری اطلاعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه گام بر می دارد.

حجت الاسلام خوانساری بیان داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی، این مرکز موظف است بر تهیه، جمع آوری و ارائه آمار و اطلاعات حوزه های علمیه، اعمال مدیریت متمرکزی داشته و در طراحی دوره های آموزشی مورد نیاز نظام جامع آمار و اطلاعات حوزه های علمیه اهتمام داشته باشد.

در ادامه این نشست حامدخازنی، یکی از اعضای مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه با بیان اینکه اعتماد سازی مهمترین رکن و اساس کار این مرکز است، تصریح کرد: تعریف قوانین مختلف برای فعالیت های یک سازمان آماری و برنامه ریزی در سطح کلان و مدیریتی از جمله مهم ترین و شالوده فعالیت های مرکز آمار حوزه است.

خازنی بیان داشت: همکاران ما در این مرکز درصدد هستند با بررسی و مطالعات دقیق، تعریفی اصولی و علمی بر اساس علم آمار از برنامه های این مرکز تعریف کنند.

این عضو مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه ادامه داد: فعالیت این مرکز فراتر از فعالیت حوزه علمیه است، به طوری که ما با همه مراکز و نهادهایی که با طلاب سروکار دارند، گروه هدف ما برای بررسی اطلاعات آماری هستند.

وی تصریح کرد: کمک طلاب و فضلای معظم به این مجموعه به منظور پیشبرد اهداف تعیین شده از سوی شورای عالی حوزه در واقع گام برداشتن در مسیر امام زمان(عج) است.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محسن پورعباس، مسوول دبیرخانه برنامه و بودجه حوزه های علمیه در ادامه  به تبین برنامه ها و اهداف مرکز آمار و ضرورت تاسیس این مرکز پرداخت.

وی گفت: این مرکز طبق نظر خاص و عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و بر اساس مصوبه شورای عالی حوزه های علمیه، به منظور پیشبرد اهداف عالی مرکز مدیریت حوزه های علمیه آغاز به کار کرده است.

حجت الاسلام پورعباس ادامه داد: سامان دهی و سازمان دهی اطلاعات آماری طلاب و فضلای حوزه های علمیه در اقصی نقاط ایران و در گام بعدی طلاب حوزه های علمیه خارج از کشور با هدف خدمت رسانی آسان به ایشان و همکاری با معاونت های مختلف مرکز مدیریت حوزه های علمیه از جمله برنامه ها و اهداف تاسیس این مرکز هستند.

وی افزود: برقراری و ایجاد تعامل با مدیران استانی(حوزه های علمیه) و مدارس علمیه در شهرهای کشور به منظور هماهنگ سازی اطلاعات آماری و سازمانی وظیفه دیگری است که از سوی شورای عالی حوزه بر دوش مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه نهاده شده است.