به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله ناصر مكارم‌شیرازی امروز در دیدار با باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اسلام به ترویج علم تاكید بسیاری دارد و همواره در مباحث مختلف به این موضوع تاكید داشته است.

وی بیان کرد: اسلام هم به علوم دینی و هم علوم غیر دینی توجه دارد و در طول تاریخ در کنار مدارس دینی، بزرگانی چون خواجه نصیرالدین طوسی، بوعلی‌سینا و... در رشته‌های علوم مختلف پرورش یافته‌اند.

این مرجع تقلید بیان داشت: اسلام طرفدار گسترش علم است و از نظر فقهی نیز فراگیری علوم از اهمیت بسیاری برخوردار است و واجب كفایی زیرا دشمنان با رشد علمی مسلمانان مخالف هستند.

آیت‌الله مكارم‌شیرازی گفت: بین دانشگاه و حوزه هیچ فاصله‌ای وجود ندارد ولی دشمن می‌كوشد تا این فاصله را زیاد كند تا در این میان سو استفاده كرده و به اهداف خود برسد.

وی گفت: دشمنان اصرار دارند بین دانشگاه و حوزه تضاد ایجاد کنند، حال آن‌که حوزه و دانشگاه هر دو در یک مسیر حرکت می‌کنند و بین آنها فاصله و تضادی نیست.

این مرجع تقلید به وضعیت پیچیده كشور اشاره كرد و گفت: امروز كشور دارای شرایط پیچیده و خطیری است و دشمنان نیز هر روز با بهانه‌های جدید می‌كوشند تا اهداف خود را عملی كنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: نباید اسیر مكر و حیله دشمن شویم چرا که اگر در مسئله‌ای نیز با آنها به توافق برسیم، بهانه‌ دیگری می‌آوردند.

آیت‌الله مكارم‌شیرازی با اشاره به مشكلات اقتصادی كشور گفت: مشكلات اقتصادی در كشور به دلیل سه مشكل اصلی تحریم‌های خارجی، اشتباهات گذشته برخی مسئولان كه كشور را به چالش بردند و خود مردم است.

وی بیان داشت: این مشكلات در ایجاد تورم كارساز بوده و مشكلات بسیاری را نیز برای مردم به بار آورده است كه باید مردم و مسئولان با رعایت انصاف و توجه به تعالیم حیات‌بخش اسلام، به این نکات توجه کنند.

این مرجع تقلید به موضوع فرهنگی در كشور اشاره كرد و گفت: وضعیت فرهنگی در كشور تاسف بار است و امروزه دشمنان با استفاده از سایت ها و شبکه های ماهواره‌ای، به فساد دامن می زنند و حتی از طریق موبایل‌ها نیز دعوت به فساد می‌کنند؛ باید با این مسائل مقابله شود.

آیت‌الله مكارم‌شیرازی به نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری اشاره كرد و گفت: نامگذاری امسال بسیار به جا و هوشمندانه بود و امیدواریم شعار امسال را به واقعیت رسانده و به این سمت و سو حرکت کنیم که مشکلات اقتصادی و فرهنگی به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.

وی گفت: دعوت به وحدت، اعتدال و جلوگیری از تندروی مورد تاکید است كه باید در این زمینه همگان تلاش كرده تا از تلاش دشمن جلوگیری كنیم.