به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان که در مدرسه امیرالمومنین (ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه خداوند برای شب قدر چهار فضیلت در سوره قدر قرار داده است، اظهار داشت: در سوره قدر تصریح شده که قرآن را در شب قدر نازل کردیم که یکی از مهم‌ترین امتیازات این شب عظیم الهی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینه قرآن دو نزول تدریجی و دفعی داشته است، تصریح کرد: قرآن یک مرتبه به صورت مشروح در شب قدر بر قلب پاک پیامبر نازل شد و یک مرتبه دیگر نیز در طول 23 سال رسالت نبی مکرم اسلام به صورت تدریجی و در مناسبت‌های مختلف از سوی خداوند نازل گشت.

استاد برجسته حوزه افزود: قرآن نور و هدایت است و بوسیله این نور هدایت، کسانی که آمادگی داشته باشند به جاده‌های سلامت هدایت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم تمام برنامه‌های مادی و معنوی زندگی بشر وجود دارد، تصریح کرد: قرآن کتاب بزرگی است و ببینید که قرآن جمعیت عقب افتاده زمان جاهلیت را به کجا رساند و امروز در پرتو این قرآن حکومت اسلامی تشکیل داده‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه امام علی(ع) جملات عجیبی در مورد قرآن کریم دارد، افزود: یکی از سخنان گهربار حضرت این است که «بدانید کسی که قرآن را دارد غنی و بی‌نیاز است اگرچه هیچ چیزی نداشته باشد و اگر کسی همه چیز را داشته باشد اما قرآن را نداشته باشد نیازمند و فقیر است».

این مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به دومین فضیلت شب قدر، ابراز داشت: ارزش شب قدر از هزار ماه بالا‌تر است و عبادات‌ها، توبه‌ها و برنامه‌هایی که در شب قدر برگزار می‌شود به اندازه برنامه‌هایی است که در هزار ماه عمر انجام می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به اینکه بقای اسلام در جنگ احزاب به مویی بسته شده بود و تمام گروه‌های دشمنان علیه اسلام متحد شدند تا نبی خدا را شکست دهند، ابراز داشت: عمر بن عبدود شجاع‌ترین مرد آن زمان در مقابل پیامبر ایستاد و شروع به رجز خوانی کرد؛ پیامبر اکرم(ص) در این حین فریاد زدند چه کسی برای جنگیدن با این فرد به میدان می‌رود که حضرت علی(ع) اعلام آمادگی کردند؛ اما رسول خدا مجدد درخواست خود را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه کار به جایی رسید که عبدود شروع به اهانت و سخره کردن مسلمانان پرداخت و گفت مگر شما آرزوی بهشت ندارید که به میدان نمی‌آیید، تصریح کرد: در این لحظه حضرت علی (ع) از نبی خدا اجازه گرفت و به سوی میدان رفت و رسول خدا پس از آن فرمود «تمام ایمان در برابر تمام کفر ایستاده است».

این مرجع تقلید افزود: پیامبر اکرم (ص) پس از پیروزی حضرت علی (ع) فرمودند «ضربه‌ای که علی (ع) بر عمر بن عبدود زد از تمام عبادت‌های جن و انس بالا‌تر است» چرا که اگر امروز تمام کسانی که دین خدا را عبادت می‌کنند از برکت ضربه شمشیر امام علی (ع) است و مجدد باید از برخی افراد پرسید چه کسی درمیان مسلمانان چنین افتخاری دارد؟

وی با اشاره به سومین فضلیت شب قدر، اظهار داشتند: فرشتگان خدا و بزرگ‌ترین فرشته الهی امشب نازل می‌شوند و مقدرات و سرنوشت یکسال را خدمت امام زمان (عج) تحویل می‌دهند و شب قدر، شب سرنوشت و مقدرات است؛ البته هیچ‌گاه نباید گفت مقدرات اجباری است.

این مرجع تقلید با اشاره به تقارن شب قدر با شب شهادت حضرت علی (ع) ابراز داشت: بنده این تقارن را ساده نمی‌دانم و گویا خداوند می‌خواهد برای گشودن درب‌های رحمتش است شفیع آبرومندی امشب داشته باشد که دعا‌ها و ناله‌ها و توبه‌ها را به درگاه ذات اقدس الهی ببرد و این شفیع آبرومند علی (ع) است.

وی با اشاره به توصیه‌های تاکیدی حضرت علی(ع) در وصیت 47 نهج البلاغه، گفت: یکی از موارد برجسته این وصیت در مورد مراقبت از قرآن است و امیرالمومنین (ع) تاکید می‌کنند؛ مبادا غیرمسلمانان بر ما مسلمانان در عمل به قرآن پیشی بگیرند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه یک مسیحی می‌گوید اگر مسلمانان به قرآن عمل کنند می‌توانند دنیای خود را آباد کنند، ابراز داشت: حضرت علی(ع) در توصیف پرهیزکاران می‌فرمایند آن‌ها کسانی هستند که وقتی به آیات عذاب می‌رسند چنان جهنم در نظرشان مجسم می‌شود که گویا صدای آتش جهنم را به گوش می‌شنوند و وقتی به آیات مواهب و نعمت‌های بهشتی می‌رسند خوشحال می‌شوند همانند اینکه بهشت را درک می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد ربا مبنی بر اینکه رباخواران در روز قیامت به حالت دیوانگان هستند، با حالت عتاب شدید اظهار داشت: آیا بانک‌های ما که می‌گویند اسلامی هستیم همه‌شان اسلامی هستند؟؛ عجیب این است آمده‌اند اسامی مقدس را بر روی بانک‌های خود نام گذاری کرده‌اند و گاهی می‌گویند کارمزد 28 درصد می‌گیریم؛ این بانک‌ها‌‌ همان رباخواری توام با ریاکاری را با عنوان کارمزد می‌گیرند.

این مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه قرآن برنامه هدایت است و فردا پس از اتمام شب‌های قدر نباید مبانی و دستورات آن را پشت سر بگذاریم، تصریح کرد: قرآن فقط به ترتیل و صدای خوب ختم نمی‌شود بلکه انسان به هر آیه‌ای که می‌رسد باید متوقف شود و تامل کند و حداقل همین یک درس را از مکتب علی(ع) بگیریم که قرآن بخوانیم و به آن عمل کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود به انتقاد شدید از حکومت عربستان سعودی پرداخت و ابراز داشت: بیشترین قرآن را عربستان سعوی چاپ می‌کند و به دنیا ارسال می‌کند اما باید از آن‌ها این سوال را بپرسیم وجدانا چقدر به قرآن عمل می‌کنید؟

آیت الله مکارم شیرازی افزود: آیا حمایت کردن از تروریست‌ها و افراد بی‌رحم و آدم کشی که بیگانه با اسلام و بشریت هستند و در سوریه، شمال عراق و دیگر بلاد اسلامی به جان مردم افتاده‌اند و خون مسلمانان را بی‌حساب می‌ریزند صحیح است؟