به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی امروز در هم اندیشی پژوهشگران دین و رسانه، با اشاره به تعریف دین گفت: باید دانست که کلمه دین تعریف‌های متعددی دارد و یکی از آن‌ها این است که دین اموری را در بر می‌گیرد که رابطه انسان را با خدا تنظیم می‌کند، بر این اساس، امور دینی نیز احکامی مانند نماز، حج و ... است که اگر دین را با این معنی لحاظ کنیم، ارتباطش با رسانه بسیار محدود است.


وی افزود: اما به نظر متخصصان عرصه دین، دین دایره‌ای بسیار گسترده دارد که از باورهای انسان شروع شده و تا ارزش‌های اخلاقی و مسائل اقتصادی و هر چیزی که در سعادت و شقاوت انسان نقش داشته باشد را شامل می شود که بر این اساس هر چیزی به دین ربط پیدا می‌کند.


آیت الله مصباح یزدی در بیان تفاوت‌های انسان دین‌دار


” برخی عنوان می کنند که حال در دنیا هستیم و باید فکری برای شادی دنیای خود کنیم و وقتی که آخرت شد آن جا با نماز و عبادت و راستگویی و... فکری برای آخرت خود می کنیم که البته اگر این گونه هم بود دین بسیار آسان بود، اما دین حقیقی می گوید که این گونه نیست و در این عمر 70 یا 80ساله یا کمتر و بیشتر دنیا، باید سرنوشت نهایی خود را رقم زد “و غیر دیندار، گفت: آدم دیندار همه این عالم را طفیلی می بیند و از این رو برای خود اصالتی قائل نیست که این با بینش شخصی که می گوید، تمام هستی تنها محدود در این عالم است، تفاوت دارد.


وی ابراز داشت: افرادی تنها دین را از زاویه احکام می بینند و آن هم در یک زاویه خاص احکام مانند نماز و روزه و... که اگر دین محدود به همین‌ها باشد، بسیار آسان است و در رابطه بسیار ساده دین و رسانه نیز، رسانه تنها وظیفه دارد که با پخش برنامه‌های قرائت دعا و نماز جماعت و ... رضایت مردم را جلب کند!


وی ادامه داد: اما اگر دین به آن معنای دیگر باشد، برای مسوولان، مسوولیت سنگینی ایجاد می کند که در این جا دیگر بحث رضایت مردم و آن هم رضایت دنیایی مردم نیست، بلکه باید کاری صورت گیرد که خداوند و بندگانش در زندگی جاویدان آخرت راضی باشند؛ چرا که طبق این گونه اعتقاد به دین، زندگی انسان‌ها به زندگی چند ساله دنیا محدود نخواهد بود.


آیت الله مصباح یزدی، با انتقاد از تفکر برخی افراد گفت: برخی عنوان می کنند که حال در دنیا هستیم و باید فکری برای شادی دنیای خود کنیم و وقتی که آخرت شد آن جا با نماز و عبادت و راستگویی و... فکری برای آخرت خود می کنیم که البته اگر این گونه هم بود، دین بسیار آسان بود. اما دین حقیقی می گوید که این گونه نیست و در این عمر 70 یا 80 ساله یا کمتر و بیشتر دنیا، باید سرنوشت نهایی خود را رقم زد.


وی اضافه کرد: بر اساس دین، ما انسان‌ها در دنیا، در یک حالت جنینی هستیم که باید برای تولد نهایی به دنیای جاویدان که بعد از مرگ تحقق می یابد، خود را بسازیم.


رییس


” تمام تلاش امام راحل و شهدا حفظ اسلام بود، از این رو هدف ما هم باید پیاده کردن اسلام و معرفی صحیح آن به دیگران باشد، اما متأسفانه گاهی چیزهایی را مشاهده می کنیم که دین را به صورت وارونه معرفی می کنند و ما را سرگرم مسایل پوچی می کنند “مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، تصریح کرد: اگر به دین این گونه نگاه کنیم که تنها منحصر در نماز و روزه نیست، مسوولین صدا و سیما، تنها در مقابل مردم، مجلس و دولت مسوول نیستند، بلکه قبل از همه این‌ها در مقابل خداوند مسوولند.


وی ابراز داشت: از این رو نباید برنامه ریزی‌های آنان فقط برای شادی، در زندگی دنیایی مردم باشد، بلکه باید برنامه‌هایی بسازند که در نهایت شادی آخرت انسان‌ها را بسازد، راه ورود به مسأله هم این است که به دین رجوع شود؛ چرا که خوشبختانه در اسلام برنامه‌هایی وجود دارد که می توان هم شادی دنیا و هم سعادت آخرت را حل کرد.


آیت الله مصباح یزدی، خاطرنشان کرد: تمام تلاش امام راحل و شهدا حفظ اسلام بود، از این رو هدف ما هم باید پیاده کردن اسلام و معرفی صحیح آن به دیگران باشد، اما متأسفانه گاهی چیزهایی را مشاهده می کنیم که دین را به صورت وارونه معرفی کرده و ما را سرگرم مسایل پوچی می کند.


وی تصریح کرد: امروزه چیزهایی مطرح می شود که با آن چیزی که امام و شهداء دنبالش بودند، تفاوت دارد.


آیت‌الله مصباح یزدی، افزود: هیچ نهادی مانند صدا و سیما نمی تواند ارزش‌ها را معرفی کند، بر این اساس سنگین ترین مسوولیت‌ها در این زمینه متوجه صدا و سیماست و اگر در این گونه مباحث انحرافی ایجاد شود، بزرگ‌ترین گناهان متوجه آن‌هاست؛ چرا که آن‌ها مسوولیت دارند.