به گزارش خبرگزاری برنا از قم، احمد حاجی‌زاده در جریان بازدید از پروژه منوریل قم در سخنانی اظهار داشت: این پروژه عظیم ملی از طرح‌های بسیار مهم استانی و از پروژه‌های نوین در سطح ملی است كه با عنایت ویژه رییس‌جمهور به استان قم اهدا شده است.

وی افزود: این پروژه بیش از 180 میلیارد تومان اعتبارات ملی را برای استان قم جذب كرده و ظرفیت‌های بسیاری در عرصه‌های مختلف فراهم آورده است كه همه باید تلاش كنند تا از این فرصت به دست آمده به نحو احسن بهره‌مند شوند.

معاون استاندار قم پروژه منوریل را یكی از بهترین راهكارها برای كاهش معضل ترافیك در هسته مركزی شهر قم به ویژه در ایام خاص سال دانست و گفت: عبور منوریل از بستر رودخانه شهر قم می‌تواند در جابجایی مسافر در این مسیر بسیار كارآمد و موثر باشد و این طرح بسیار خوب و مناسب است.

حاجی‌زاده با بیان اینکه پروژه منوریل می‌تواند بر جذابیت‌های گردشگری شهر مقدس قم نیز بیافزاید خاطرنشان کرد: این طرح از ابعاد مختلف قابل قبول بوده و باید هرچه سریع تر با همت و تلاش مضاعف مسوولان به بهره‌برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی انتقادات به پروژه منوریل تصریح کرد: اگر احتمالا برخی نكات منفی نیز در اجرای پروژه منوریل وجود دارد، افراد باید دلسوزانه و به دور از تخریب مسوولان، پیشنهادات راهگشای خود را با ذكر دلایل فنی ارائه كنند تا این پروژه به نحو احسن در قم به سرانجام برسد.

معاون عمرانی استاندار قم نیز در این بازدید در سخنانی اظهار داشت: با تلاش مضاعف مسئولان و دست‌اندركاران این طرح عظیم ملی، پروژه منوریل قم بر اساس برنامه زمان‌بندی شده به پیش می‌رود.

وی از پیشرفت 9 درصدی كل پروژه و پیشرفت 20 درصدی سازه‌های پروژه منوریل قم خبر داد و گفت: اعتبارات تخصیص یافته تا‌كنون به خوبی جذب شده و اعتبارات جدید نیز با انعقاد موافقتنامه‌ها به زودی تخصیص می‌یابد.

هوشنگ غلام‌زاده با بیان اینكه فاز اول پروژه منوریل از پاركسوار شمالی تا حرم مطهر حضرت معصومه (س) و از بعد از حرم مطهر تا مصلی به خوبی در دست اجراست، خاطرنشان كرد: هم‌اكنون مشاور پروژه منوریل با تأکید استاندار محترم در حال بررسی راهكارهای عبور خط منوریل از مقابل حرم مطهر از ارتفاع و یا زیرزمین بوده و ظرف مدت معین بهترین ایده را در اختیار مسئولان امر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان كرد: طرح‌های مطالعاتی فاز دو منوریل نیز از مصلی قم تا انتهای خط به صورت همزمان در حال آماده‌سازی بوده و امیدواریم برای خدمات‌رسانی هر چه بیشتر و بهتر به شهروندان به ویژه در شهرك پردیسان، عملیات اجرایی این پروژه نیز هر چه سریع‌تر آغاز شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قم نیز در جریان این بازدید در سخنانی اظهار داشت: اجرای پروژه منوریل قم از بستر رودخانه ایده بسیار مناسبی برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از این شاهراه شمالی ـ جنوبی قم است.

وی افزود: اگر این مسیر ارزشمند در دسترس نبود برای اجرای طرح‌های عمرانی در بخش حمل و نقل و ترافیک، باید با هزینه‌های فراوان تملك‌های بسیاری انجام می‌شد كه اصلا به صرفه و صلاح نبود.

محسن محرری گفت: پروژه منوریل قم شاید كم‌هزینه‌ترین، زودبازده‌ترین و جذاب‌ترین پروژه‌ای است كه برای حل معضل ترافیك شهر قم به ویژه در هسته مركزی شهر مورد استفاده قرار گرفته و بر همین اساس باید هرچه سریعتر و در موعد زمان‌بندی شده به بهره‌برداری برسد.

پروژه منوریل قم در دو فاز به اجرا در می‌آید كه فاز اول آن به طول 6.2 كیلومتر از پاركسوار شمالی تا مصلی و فاز دوم آن از مصلی تا شهرك پردیسان اجرا می‌شود.