به گزارش خبرگزاری برنا از قم، مجید آوری فرد با گرامی‌داشت هفته پژوهش گفت: یكی از شعارهای هفته پژوهش وفناوری، تبدیل علم به ثروت و ایده به پدیده است كه منطبق با سیاست‌های نوآوری و خلاقیت بخش صنعت و معدن است.

وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان در هفته پژوهش خاطرنشان كرد: همایش «پژوهش وفناوری در صنعت» با هدف تشریح دانش‌بنیان كردن صنعت و سوق دادن واحدهای صنعتی به توسعه فناوری هشتم دی‌ماه در سازمان صنایع و معادن قم برگزار می‌شود.

رییس سازمان صنایع و معادن استان قم افزود: حركت به سمت برنامه‌ریزی علمی و پژوهشی مناسب و مهندسی پژوهشی كه منجر به فرهنگ‌سازی پژوهش در صنایع شود از دیگر اهداف این همایش است.

وی بااشاره به واردات بی‌رویه محصولات صنعتی به كشور به بیان نقش پژوهش در تولید علوم مرتبط با صنعت پرداخت و افزود: زمانی می‌توانیم در عرصه صنعت و معدن رقابت كنیم كه كاری نو دراندازیم و مشابه‌سازی از محصولات خارجی را كه در صنایع پایین دستی ما مرسوم است را خارج و به مرحله رشد و شكوفایی و خلاقیت برسیم.

آوری فرد وجود آزمایشگاه‌های مجهز در دانشگاه‌ها را امری ضروری برای پژوهش عنوان كرد و افزود: دانش فنی موجود تئوری‌ها و نظریات دانشمندان بزرگ در قرون گذشته است كه به صورت تئوری به دانشجویان داده می‌شود.

وی تصریح كرد: اگر نظریاتی كه ارائه می‌شود عملی نشده و در آزمایشگاه به مرحله آزمایش نرسد هیچ پیشرفت و تولید علمی در كشور صورت نخواهد گرفت و ایده‌ها در حد گفتار باقی خواهد ماند هیچگاه تبدیل به پدیده نمی شود و به منصه ظهور نمی‌رسد.

رییس سازمان صنایع و معادن استان قم تاكید كرد: همایش«پژوهش وفناوری در صنعت» با حضور معاون برنامه ریزی و پژوهش وفناوری وزیرصنایع و معادن و استاندار قم در سالن اجتماعات این سازمان همزمان با هفته پژوهش برگزار خواهد شد.