به گزارش خبرگزاری برنا از قم، ابراهیم شفیعی سروستانی با اشاره به اهمیت هفته پژوهش گفت: در این هفته فرهنگ‌سازی در زمینه تحقیق و پژوهش و باور و ذهنیت در بین مدیران و مسوولان جامعه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینكه تحقیق و پژوهش به برنامه‌ها، سیاست‌ها و طرح‌های اجرایی نیازمند است، خاطرنشان كرد: این برنامه لازم است پیش، حین و پس از اجرای پژوهش تبیین شود و مدیران پیش از هر اقدام پژوهشی آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

مدیركل خدمات رسانه‌ای مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما با تاكید بر توجه و اهمیت به پژوهش و پژوهشگران گفت: اگر به درستی موضوع پژوهش را تبیین كنیم و به الگوسازی در این زمینه بپردازیم، فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگران به رشد و پیشرفت كشور كمك خواهد كرد.

شفیعی‌سروستانی تصریح كرد: در فضای كنونی كه جوانان به دلیل فضای رسانه‌ای به سوی الگوهای غیرعلمی پژوهش جذب شده‌اند، دستیابی به الگوها ضرورتی انكار ناپذیر است.

وی تاكید كرد: در این حوزه باید الگوهای عینی و عملی را معرفی كرده تا از هدایت افراطی آنها به سوی الگوهای غیرعینی پژوهش جلوگیری شود.

مدیركل خدمات رسانه‌ای مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما با بیان اینكه هفته پژوهش فرصتی برای تجلیل از زحمات افرادی است كه بیشترین نقش را در توسعه و پیشرفت كشور دارند، اذعان داشت: قدردانی از تلاش پژوهشگران علوم انسانی، تجربی، عرصه صنعت و فناوری فرصتی مغتنم است تا بخشی از زحمات آنها تقدیر شود.

شفیعی‌سروستانی در ادامه سخنان خود تصریح كرد: اقدامات مقطعی در ایام معین در راستای اهداف پژوهشی موثر نخواهد بود.

وی با اشاره به برخی از آسیب‌های مراسم‌های هفته پژوهش بیان داشت: در این هفته باید از تشریفات، صورت‌گرایی و نبودن توجه به محتوا جلوگیری كرده تا مراسم‌ها متناسب با جایگاه عالمان و پژوهشگران برگزار شود.

این پژوهشگر حوزه فقه و حقوق تصریح كرد: برگزاری مراسم‌ها تنها برای ارائه گزارش بی‌اهمیت بوده و این مراسم‌ها


” پژوهشگران در طول سال باید احساس كنند كه تجلیل و تكریم می‌شوند و لازم است تقدیر از عالمان و پژوهشگران به عنوان فرهنگی در جامعه نهادینه شود “و آیین‌ها تنها در راستای اهداف كارگروه‌ها موثر خواهد بود.

شفیعی سروستانی عنوان داشت: پژوهشگران علاوه بر تقدیر در این هفته به حمایت‌هایی در طول سال برای ارائه و پیشبرد فعالیت‌های پژوهشی نیاز دارند.

وی خاطرنشان كرد: پژوهشگران در طول سال باید احساس كنند كه تجلیل و تكریم می‌شوند و لازم است تقدیر از عالمان و پژوهشگران به عنوان فرهنگی در جامعه نهادینه شود.

مدیركل خدمات رسانه‌ای مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما تاكید كرد: وزارت علوم تحقیقات و فناوری باید به نظامی برسد كه به حوزه‌های پژوهشی از جمله حوزه علوم فنی و ریاضی در هفته پژوهشی بی‌توجهی صورت نگیرد و از فعالیت‌های تكراری در حوزه‌ای خاص جلوگیری شود.

شفیعی‌سروستانی با تاكید بر تشویق جوانان برای ورود به عرصه پژوهش بیان داشت: تناسب هدایای تقدیری برای اصناف مختلف كشور وجود ندارد، به عنوان مثال تقدیری كه از قهرمان ورزشی و هنر پیشه صورت می‌گیرد، متناسب با هدایای تقدیر از یك عالم نیست كه این موضوع هیچگاه ترغیب‌كننده و تشویق‌كننده نخواهد بود.

وی بیان اینكه اكنون پژوهش از آسیب‌های مختلفی رنج می‌برد، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان متوجه یك آسیب بوده و از فقدان بودجه كافی گلایه دارند، چراكه وجود بودجه و امكانات یكی از پیش نیازهای اصلی رشد و ارتقای پژوهش در كشور است.

مدیركل خدمات رسانه‌ای مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما خاطرنشان كرد: ارتقای بودجه به تنهایی نمی‌تواند مشكلات این بخش را حل كند.

شفیعی‌سروستانی تصریح كرد: مبتنی نبودن پژوهش در نظام واحد یكی از مشكلات دیگر این حوزه است و زمانی در پژوهش موفق هستیم كه نهادها مبتنی بر پژوهش شوند و پژوهش‌ها بر نظام واحد شكل بگیرند.

وی تاكید كرد: ظرفیت‌های پژوهش باید شناسایی شود و برای هر یك از ظرفیت‌ها جایگاه مناسب معرفی كرده و پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی را بر اساس آن ساماندهی كنیم.

این پژوهشگر حوزه فقه و حقوق خاطرنشان كرد: بی‌توجهی مدیران و برنامه‌ریزان اجرایی، قضایی و سیاسی به امر پژوهش یكی از آسیب‌های مهم بوده كه در این زمینه به پژوهش در سراسر مراحل اجرا و حتی پیش از اجرای طرح نیازمند هستند.

شفیعی‌ سروستانی گفت: طرح‌هایی كه پس از تصویب متوقف می‌شوند، بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسئولان را به دنبال دارند.