به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت‌الاسلام محمدحسین موسی‌پور استاندار قم با اشاره به فرا رسیدن هفته پژوهش گفت: پژوهش یك روند فعالانه، هوشیارانه و هدفمند است كه باید به این مقوله مهم و اساسی در بخش‌های مختلف توجه و اهتمام لازم صورت بگیرد.

وی با اشاره به نتایج مثبت ناشی از انجام طرح‌ها و پروژه‌ها بر اساس پژوهش‌های علمی تاكید كرد: ما در هر مقوله‌ای كه با نگاه به اصل مهم پژوهش گام برداشته‌ایم، موفق بوده و به اهداف خود دست یافته‌ایم و از سوی دیگر هر جا كه از پژوهش و تحقیق فاصله گرفته‌ایم، به همان میزان دستیابی به قله‌های پیشرفت و ترقی برای ما سخت و دشوار بوده است.

استاندار قم با بیان اینكه هفته پژوهش بهترین فرصت برای بازنگری در اقدامات و رویكردها و ایجاد حساسیت در مدیران اجرایی نسبت به فعالیت‌های پژوهش‌محور است، تاكید كرد: البته توجه به مقوله پژوهش نباید به یك هفته و چند روز محدود شود، ‌بلكه باید دائما در حال رصد پژوهش‌ها و رویكردها باشیم تا نقاط ضعف را برطرف ساخته و به سوی پیشرفت و تعالی گام برداریم.

وی همچنین توجه به انجام پژوهش‌های كاربردی را مورد تاكید قرار داد و یادآور شد: پژوهش‌هایی كه انجام می‌شود باید جنبه كاربردی و اجرایی داشته باشند و چنین پژوهش‌هایی است كه می‌تواند در جامعه مفید و مثمر ثمر واقع شود و برای حل مشكلات راه‌گشا باشد.

حجت‌الاسلام موسی‌پور با بیان اینكه باید از با پژوهش دنبال توسعه پایدار و هدفمند و همچنین تبدیل علم به سرمایه، ثروت و اشتغال باشیم، تاكید كرد: پژوهش‌هایی كه زمینه‌های تحقق توسعه پایدار و هدفمند را فراهم می‌كنند باید از سوی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی حمایت شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت توجه به فعالیت‌های پژوهشی بر طبق برنامه‌ریزی مدون را مورد تاكید قرار داد و گفت: انجام فعالیت‌های پژوهشی نیازمند برنامه‌ای دقیق، هدفمند و آینده‌نگر است و این برنامه‌ها باید به گونه‌ای ترسیم شود كه از موازی كاری بین دستگاه‌های ذی‌ربط جلوگیری شود.

استاندار قم همچنین تدوین سند راهبردی نظام تحقیقاتی و پژوهشی کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: باید متولیان امر نسبت به این مهم توجه جدی داشته باشند، چون امروز فقدان چنین سند راهبردی به خوبی احساس می‌شود.

وی مشخص شدن اولویت‌های پژوهشی، توجه به نخبگان و نخبه‌پروری، حمایت از فعالان عرصه فناوری، ایجاد بانك جامع پژوهش و تحقیق و شفاف سازی قانون یک درصد نهادهای دولتی در حمایت از پژوهش در کشور و استان‌ها را از مهم‌ترین اقدامات لازم‌الاجرا در عرصه پژوهش عنوان كرد.

حجت‌الاسلام موسی‌پور با اشاره به ضرورت پیوند بدنه علمی با بدنه اجرایی استان گفت: باید بین تشكیلات علمی و اجرایی هم‌افزایی صورت گیرد تا شاهد پویایی مدیریت علمی و اجرایی استان قم باشیم.