به گزارش خبرگزاری برنا از قم، ابوالقاسم مقیمی‌ مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد هفته پژوهش قم با اشاره به اهمیت پژوهش، فناوری و نوآوری گفت: این موضوع در اهمیت و اولویت نخست پیشرفت و توسعه كشور قرار دارد.

وی تصریح كرد: در كشورهای توسعه یافته یكی از مهم‌ترین شاخصه‌های ارزیابی، بودجه‌هایی است كه برای بحث‌های پژوهشی در نظر گرفته می‌شود.

مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد هفته پژوهش قم گفت: توجه به امر پژوهش، نوآوری و فناورانی كه پژوهش‌ها را به عرصه عمل می‌رسانند، كلید اصلی مسایل توسعه‌ای در تمام دنیا است.

مقیمی‌ با بیان اینكه در چند سال اخیر پژوهش و فناوری با اراده و عزم جدی دنبال می‌شود، گفت: این موضوع منجر به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز عرصه پژوهش شده و البته در این عرصه رابطه بازار كار و دانشگاه‌ها، صنایع و دانشگاه‌ها و توجه به هفته پژوهش و فناوری ضروری است.

وی خاطرنشان كرد: فرهنگ‌سازی در هفته پژوهش منوط به این موضوع نیست كه مباحث پژوهشی در یك بازه زمانی معین بیان شود.

مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد هفته پژوهش قم تصریح كرد: بحث پژوهش و فناوری باید با شرایطی خاص اجرایی شود و نیاز ضروری برای همه نهادها است و هر گامی كه بخواهیم برای پیشرفت و توسعه استان قم برداریم نیاز به این پژوهش احساس می‌شود.

مقیمی‌عراقی ادامه داد: در این صورت می‌توانیم متناسب با نیازهای واقعی استان قدم برداریم.

وی پژوهش و فناوری را كلید و چراغی برای حركت صحیح، در مسیر صحیح با سرعت صحیح ذكر و تصریح كرد: از این مقوله می‌توان برای دستیابی به هدف استفاده كرد.

مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد هفته پژوهش قم با بیان اینكه پژوهش باید با تصمیمات مدیران اجرایی گره بخورد، خاطرنشان كرد: اكنون به میزان اندكی فضای آكادمیك از فضای اجرایی جدا شده كه مهم‌ترین خلأ در كشور محسوب می‌شود.

مقیمی‌ خاطرنشان كرد: تشكیل بنیاد ملی نخبگان، شورای مشاوران جوان و شورای نخبگان از جمله اقدامات عملی است كه فعالیت‌های علمی و پژوهشی را به عرصه عمل نزدیك می‌كند.

وی از تشكیل مجلس مشورتی نخبگان در قم خبر داد و افزود: برنامه‌ریزی‌های این مجلس به صورت كامل انجام شده و متناسب با كارگروه‌های مختلف استان تولید مطلب از سوی نخبگان و پژوهشگران را خواهیم داشت.

مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد هفته پژوهش قم خاطرنشان كرد: در این مجلس در تمام كارگروه‌های تخصصی با نخبگان متناسب با تخصص و تجربه آنها مشورت خواهد شد.

مقیمی‌ تاكید كرد: بحث تقویت بودجه‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها، توجه به مراكز رشد و تشكیل پارك‌های علم و فناوری از اقدامات عملی در استان بوده كه برای آنها بودجه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات دولت در مسیر توجه به امر پژوهش گفت: تشكیل دبیرخانه دایمی هفته پژوهش و ستاد هفته پژوهش در دفتر استانداری، توجه به مباحث آموزشی و پژوهشی كه از سوی دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد و ارتقای شغلی افرادی كه بتوانند پژوهش‌ها را به ثبت رسانند، از اقدامات دولت محسوب می‌شود.