به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم كه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد به فرارسیدن هفته بسیج اشاره كرد و گفت: بسیج شجره طیبه و از یادگاران بنیانگذار انقلاب اسلامی امام راحل است.

وی گفت: تفكر بسیجی یك تفكر مقاومت در جامعه است و امام راحل اعتقاد داشتند اگر تفكر بسیجی در جامعه وجود داشته باشد قطعا چشم و دست جهانخواران از كشور ما قطع خواهد شد.

امام جمعه قم با بیان اینكه بسیج یك فرهنگ است گفت: نباید بسیج را یك نهاد بدانیم، بلكه بسیج یك فرهنگ است كه تجلی آن امام علی(ع) است.

آیت‌الله سعیدی گفت: فردی كه دین‌مدار، ولایت مدار، قانون‌مدار، تابع ولایت فقیه و.... است یك بسیجی بوده و رهبر معظم انقلاب یك بسیجی آماده خود را معرفی كردند.

وی گفت: امروز بسیج فراتر از مرزهای جمهوری اسلامی رفته و در عراق، سوریه، لبنان و .... تفكر بسیجی وجود دارد و تمامی دستگاه‌های اطلاعاتی و عملیاتی دنیا نمی‌توانند در برابر آن ایستادگی كنند.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود به در پیش بودن برگزاری كنگره خطر جریان‌های تكفیری در قم اشاره كرد و گفت: این كنگره در روزهای دوم و سوم آذر ماه در قم برگزار می‌شود و اقدام موثری در شناسایی این جریانات است.

آیت‌الله سعیدی ادامه داد: امروزه تكفیری به بلای اسلام و همچنین بشریت تبدیل شده‌اند و كارهایی كه آنها انجام می‌دهند نیز موجب خشن جلوه دادن اسلام است.

وی با اشاره به اهداف این كنگره بیان داشت: این كنگره در هدف نخست خود علمای جهان اسلام را جمع كرده و با یك اتفاق نظر اعلام می‌كند كه تکفیری‌ها بیگانه از اسلام بوده و نباید آنها را بهانه‌ای ‏برای حمله به دین خدا قرار دارد.

آیت‌الله سعیدی ابراز داشت: از سوی دیگر اینکه به دلیل فریب‌کاری تکفیری‌ها، جوانانی در ‏کشورهای مختلف اسیر افکار شیطانی‌ آنها شده‌اند و این کنگره می‌تواند راه صحیح را به این ‏افراد نشان دهد تا مسیر صحیح اسلامی به آنها معرفی شود.

امام جمعه قم گفت: همچنین این كنگره موجب می‌شود كه خطر جریان‌های تكفیری و كاركردهای آنها نشان داده شود و راه حلی برای دفع این خطرها خواهد بود.

وی گفت: برگزاری این كنگره در شهر مقدس قم كه پایتخت فرهنگی جهان تشیع به شمار می‌رود و همچنین به همت دو مرجع تقلید برگزار می‌شود، یعنی اینكه جهان اسلام و تشیع از تكفیر و خشونت بیزار بوده و اعلام برائت می‌كند.

آیت‌الله سعیدی در ادامه به آخرین دور از مذاكرات هسته‌ای ایران اشاره كرد و گفت: طبق نظر مقام معظم رهبری سیاست نظام در شرایط كنونی مذاكره است و ایشان نیز فرمودند كه امیدی به این مذاكرات ندارم اما مخالفت هم نمی‌كنم.

امام جمعه قم تاكید كرد: سیاست‌های كلان نظام ما بر اساس چارچوبی است كه رهبر معظم انقلاب تعیین كرده‌اند و مذاكره كنندگان و سیاست‌مداران و همچنین ملت شریف ایران این موضوع را به خوبی می‌دانند.

وی در ادامه به موضوع رای اعتماد به وزیر علوم اشاره كرد و گفت: نیروهای لایق و قابل محدود به یك جناح خاص سیاسی نیستند، دولت نیز باید بر اساس وعده خود مسیر اعتدال را ادامه داده و از دولت و نمایندگان مجلس هم می‌خواهیم قضیه را فیصله دهند تا اعتدال در حد شعار ‏باقی نماند و تكلیف این وازتخانه نیز مشخص شود.