به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید رضا دهناد با اشاره به روند اجرای مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان قم در سخنانی اظهار داشت: سفر پرخیر و برکت ولی امر مسلمین به قم را می‌توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار داده و آثار و برکات آن را در زندگی روزمره مردم و آینده استان بررسی کرد.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های مهم این سفر حضور همزمان هیأت محترم دولت در استان بود که این جلسه مصوبات متعددی در حوزه مسایل اجرایی و عمرانی استان به همراه داشته و بی‌تردید تخصیص این حجم عظیم اعتبارات نقش بسزایی در رشد و توسعه و آبادانی قم در سال‌های آینده و جبران عقب‌ماندگی‌های این خطه مقدس ایفا می‌نماید.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قم مهم‌ترین مصوبه سفر رهبری را اختصاص 700 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه عظیم آبرسانی به قم عنوان کرد و گفت: طرح عظیم انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و دولت خدمتگزار و همت و تلاش مضاعف مدیران و مسئولان اجرایی به ثمر نشسته و کام مردم ولایی قم را شیرین کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سفر مقام معظم رهبری بیش از 1400 میلیارد تومان اعتبار به استان قم اختصاص یافته که حجم زیادی از این اعتبارات یعنی حدود 923 میلیارد تومان مربوط به سال ۹۰ و ۹۱ بوده و خوشبختانه بیش از ۹۵ درصد از مصوبات سفر رهبری مربوط به سال ۸۹ اجرایی شده است.

دهناد همچنین تصریح کرد: از مجموع ۱۸۵ مصوبه با اعتباری بالغ بر 400 میلیارد تومان در سال گذشته، ۱۷۵ مصوبه با حدود 60 درصد تخصیص اعتبار به طور کامل اجرا شده و یا در حال اجرا است و ۱۰ مصوبه باقی مانده نیز به زودی و با پیگیری مستمر مسئولان امر به مرحله اجرا خواهد رسید.

وی در ادامه افزود: تکمیل آبرسانی به صنایع و شهرک‌های صنعتی سلفچگان و نیزار با اعتباری بالغ بر 175 میلیارد ریال، تکمیل ساختمان مرکزی و ساختمان مرکز وظیفه عمومی نیروی انتظامی استان با اعتباری معادل 3.5 میلیارد ریال و بهره‌برداری از تقاطع شهید کلانتری با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال از جمله پروژه‌هایی است که در سال گذشته از مصوبات سفر رهبری به بهره‌برداری رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قم گفت: در بخش‌ها و روستاهای استان نیز اقدامات ویژه‌ای در این راستا صورت پذیرفته که برای اهالی آن مناطق نویدبخش است که از جمله آنها می‌توان به خرید و نصب دستگاه آب‌شیرین‌کن برای 8 روستا با یک میلیارد ریال اعتبار، احداث یک باب مدرسه ابتدایی در بخش جعفریه با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال و گازرسانی به 10 روستا در بخش‌های خلجستان، مرکزی و سلفچگان اشاره کرد.

وی همچنین مصوبات سفر رهبری مربوط به نهادهای حمایتی را مورد توجه قرار داد و گفت: مناسب‌سازی 200 دستگاه وسیله نقلیه معلولین، کمک به پرداخت بدهی زندانیان نیازمند، کمک به شهریه دانشجویان تحت پوشش، کمک به صندوق قرض‌الحسنه شاهد و ایثارگر استان، تأمین وسایل کمک توانبخشی معلولین، پرداخت یک ماه مستمری به مددجویان، پرداخت تسهیلات برای طرح‌های خوداشتغالی مددجویان و تأمین تسهیلات بانکی قرض‌الحسنه برای ایثارگران، از جمله مصوباتی است که به افراد تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران مرتبط می‌شود.

دهناد از تخصیص 8 میلیارد ریال اعتبار برای تعمیر و تجهیز 100 مسجد در سطح استان و اختصاص بیش از 2.5 میلیارد ریال برای تعمیر، بهسازی و بازسازی 13 بقعه متبرکه دراستان قم در سال 89 خبر داد و گفت: در سال جاری بیش از 528 میلیارد تومان از مصوبات سفر رهبری در بخش‌های مختلف آموزشی، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان، عمرانی، رفاه و تأمین اجتماعی هزینه خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با عنایت ویژه و پیگیری مستمر استاندار محترم و تلاش جمعی مدیران و مسئولان اجرایی استان تا کنون توانسته‌ایم اعتبارات خوبی را جذب کرده و امیدواریم با تخصیص این اعتبارات و انجام تعهدات از سوی وزارتخانه‌ها و تلاش مضاعف دستگاه‌های اجرایی تحولات و پیشرفت‌های چشمگیری را در سطح استان شاهد باشیم.