مهدی دهرویه ‌در این همایش با تبریك فرارسیدن اعیاد شعبانیه به ویژه میلاد حضرت علی‌اكبر(ع) و امام عصر(عج) تشكیل شورای دستگاه‌های نظارتی كشور بر اساس فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های چشم‌اندازه 20 ساله نظام مبنی بر تقویت نظام بازرسی قرار بر این شده كه به منظور ایجاد هماهنگی و كارآمد ساختن نظام نظارت و بهره‌وری شورای نظارتی تشكیل شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه ضرورت وجود شورای دستگاه‌های نظارتی در قانون مورد تاكید قرار گرفته است، اضافه كرد: شورای نظارتی دستگاه‌ها در قم طی دو سال اخیر با فعالیت جدی و در اختیار گذاشتن توان نظارت، وظایف خود را انجام داده و انتظارات خود را تبیین كرده است.

مدیركل دیوان محاسبات استان قم با اشاره به اینكه شعار «جهاد اقتصادی، بهبود مدیریت، سلامت اداری در پرتو نظارت همگانی» برای این همایش در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری كرد: بتوان امروز به این شعار جنبه عملیاتی داد.

وی با بیان اینكه نظام اداری ایران بر اساس مبانی نظری، ارزشی و قانونی ساختار متفاوتی با دیگر نظام‌ها دارد، گفت: در جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد تحول در نظام اداری و نیل به نظام سریع و كارآمد در دستور كار قرار گرفته و این نكات همواره مورد تاكید بوده است.

دهرویه خاطرنشان كرد: در نظام اداری كشورها، وضعیت دیوان سالاری، پاسخگویی و كارآیی دولت و فساد اداری می‌تواند نمایشگر شمایی كلی از ساختار مدیریت كشور باشد.
وی با بیان اینكه باید نسبت به ارتقای سلامت اداری در چارچوب برنامه‌ها و فعالیت‌هایی كه در برنامه ارتقای سلامت اداری توجه شده بیشتر بپردازیم، گفت: در راستای تحقق این مهم باید بهبود فرهنگ سازمانی و تقویت رفتار سازمانی، افزایش رضایت‌مندی خدمت گیرندگان و احقاق حقوق مردم، احترام به ارباب رجوع، برقراری نظام شایسته سالاری در انتخاب‌ها و انتصاب‌ها، تحقق مشاركت و فعالیت بخش‌های غیردولتی، تدوین نظام حقوقی موثر برای پیشگیری و مبارزه با فساد و افزایش سلامت و تشریح اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های دولتی مورد توجه قرار گیرد.

مدیركل دیوان محاسبات استان قم اضافه كرد: در مورد مقوله فساد اداری آنچه مهم به نظر می‌رسد این است كه نقاط قوت نظام اداری ما بسیار زیاد است كه با تكیه بر آنها می‌توان فساد اداری را به حداقل رساند.

وی وجود باورهای دینی در نیروی انسانی، حمایت همه‌جانبه مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد اداری، وجود عزم جدی مسئولان عالی نظام برای مبارزه با فساد، خواست عمومی كاركنان برای مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری، وجود قوانین برای برخورد با متخلفین، برنامه‌ریزی برای تحول نظام اداری و پیش‌بینی احكام قانونی برای اصلاحات، توسعه نظارت همگانی بر دستگاه‌ها، ارتقای فهم صحیح مردم و خواست عمومی برای مبارزه با فساد را از جمله نقاط قوت در نظام اداری كشور برای ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد عنوان كرد.

دهرویه تاكید كرد: امید داریم در سال جهاد اقتصادی با توجه به نقاط قوت و فرصت‌هایی كه بر شمرده شد شاهد نظام اداری عاری از فساد باشیم.

وی در ادامه به فعالیت شورای دستگاه‌های نظارتی استان قم اشاره كرد و گفت: این شورا ظرف 15 ماه از تاریخ تشكیل در استان اقدامات قابل توجهی انجام داده‌ كه امروز برای دیگر نقاط كشور به الگو تبدیل شده است.

مدیركل دیوان محاسبات استان قم با بیان اینكه شورای دستگاه‌های نظارتی استان قم پیشگیری را در راس امور و برنامه‌های خود قرار داده است، عنوان داشت: توان شورای دستگاه‌های نظارتی در خدمت مدیران است كه بتواند آنها را در دستیابی به اهدافشان یاری كند.

دهرویه خاطرنشان كرد: این شورا نسبت به تشكیل جلسات متعدد اقدام كرده و در طول مدت فعالیت خود 114 مصوبه داشته كه 80 درصد این مصوبات اجرایی شده است.