به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین موسی‌پور در همایش ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، طی سخنانی بر لزوم انسجام و هم‌افزایی دستگاه‌های نظارتی كشور تأكید كرد و گفت: در ساختار نظارتی كشور ظرفیت‌ها و نهادهای گسترده‌ای برای بازرسی و نظارت پیش‌بینی شده كه عدم تدوین درست وظایف و موازی‌كاری در برخی حوزه‌ها، اثربخشی فعالیت‌ها را كاهش داده است.

وی با بیان اینكه باید خطوط فاصل هریك از نهادهای نظارتی برای همیشه تبیین و تفسیر شود خاطرنشان كرد: در بسیاری از موارد و پرونده‌های تخلفاتی حضور چندگانه دستگاه‌های نظارتی و صدور احكام مشابه و یا متناقض، هدررفت وقت و منابع دستگاه‌ها و كاهش گستردگی چتر نظارتی را به همراه خواهد داشت.

استاندار قم بازدارندگی از تخلفات در دستگاه‌های نظارتی را بسیار مهم ارزیابی كرد و گفت: موفقیت سیستم نظارتی با توان بازدارندگی آن ارزیابی می‌شود و بالابودن پرونده‌های تخلف در دستگاه‌های نظارتی نشانه ضعف سیستم است.

وی همچنین خواستار نظارت بهنگام بر پرونده‌های تخلفات اداری شد و گفت: هنر نظارت همانند پزشك حازقی است كه در اولین فرصت بیماری را علاج نماید و نظارت باید قبل، بعد و حین انجام كارها برای احصاء نقاط ضعف و قوت و جلوگیری از انجام تخلف صورت بپذیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین موسی‌پور سیستم نظارتی در كشورمان را تنبیه‌محور عنوان كرد و افزود: سیستم نظارتی باید همواره متوازن بوده و همپای تنبیه مدیران متخلف، تشویق مدیران منضبط را هم مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینكه سیستم‌های نظارتی نباید فردمحور باشند اظهار داشت: سیستم نظارتی بر تخلف افراد توجه داشته و آنچه مغفول مانده است سیستم‌های تخلف‌زایی است كه افراد را به ورطه تخلفات می‌كشاند، از این رو حوزه نظارت باید با نگاه عالمانه سیستم‌های اداری را مورد نظارت قرار دهد.

استاندار قم بر ضرورت تقویت نظارت اجتماعی تأكید كرد و گفت: دستگاه‌های نظارتی باید بسترها و ظرفیت‌های نظارت عموم مردم بر فعالیت‌های ادارات دولتی را فراهم بیاورند، زیرا امر به معروف و نهی از منكر عالی‌ترین سیستم نظارتی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت نظارت بر ناظران را مورد توجه قرار داد و گفت: ناظران در دستگاه‌های نظارتی باید عالم و عادل باشند، اما یك سیستم جداگانه باید بر عالم و عادل بودن ناظران نظارت داشته باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین موسی‌پور با اشاره به اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات در خدمت‌رسانی در دستگاه‌های اجرایی تصریح كرد: انجام خدمات در بستر فناوری اطلاعات می‌تواند نقش موثری در كاهش تخلفات داشته باشد و زمینه‌ها و بسترهای انجام تخلف را از میان برمی‌دارد.

وی خاطرنشان كرد: نظارت و بازرسی نباید خلاقیت، پویایی و جسارت را از مدیران اجرایی بگیرد و سیستم‌های نظارتی به جای نظارت بر محتوا و هدف نباید بر شكل اجرای كار تمركز داشته باشند تا مدیران خلاق و توانمند قادر به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی برای خدمت‌رسانی شایسته باشند.

استاندار قم در پایان اظهار داشت: سلامت نظام اداری كشور در گرو حسن فعالیت دستگاه نظارتی و كارآمدی، به روز بودن و اشراف كامل سیستم‌های نظارتی بر دستگاه‌های اجرایی است.