به گزارش خبرگزاری برنا از قم به نقل از ستاد خبری همایش ارتقا سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد استان قم، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پور‌محمدی در این همایش با تبریك فرارسیدن میلاد حضرت علی اكبر(ع) و میلاد مسرور حضرت ولیعصر(عج) اظهار داشت: در انتخابات مجلس هشتم در وزارت كشور اهتمام جدی برای بهره‌گیری از روش الكترونیكی برای برگزاری انتخابات صورت گرفت و به موفقیت خوبی دست یافتیم.

وی گفت: در اجرای این آزمایش بزرگ سرفراز خارج شدیم و 92 درصد رای دهندگان در سال 86 را در بانك انتخاباتی وزارت كشور ثبت كرده‌ایم و البته رای آنها مخفی است.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با اشاره به مطرح شدن مسائلی نظیر اینكه جوانان از انقلاب فاصله گرفته‌اند، عنوان داشت: در تحلیل آماری تعداد جوانان شركت‌كننده در انتخابات مجلس هشتم نسبت حضورشان از سنین دیگر در انتخابات بیشتر بود.

وی خاطرنشان كرد: این مسئله و آمار دل‌بستگی نسل جوان نسبت به نظام سیاسی كشور را اثبات كرده و اسناد آن نیز موجود است و باید قدر این جوانان را بدانیم.

پور‌محمدی گفت: جوانان همچنان كه در گذشته این نظام اسلامی را ساخته‌اند در آینده نیز این جوانان خواهند بود كه این قلعه را استوارتر و رفیع تر بنا می‌كنند.

وی با اشاره به اهمیت اهتمام مدیران نسبت به مسائل نظارتی گفت: مدیرانی هستند كه نسبت به امر نظارت اهتمام ویژه‌ای دارند و این مسئله برای ما موجب خرسندی است.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با بیان اینكه در امر مدیریت نظارت یك امر ضروری است، ادامه داد: مدیر، بدون سیستم نظارت ناكارآمد و ناموفق است و سلامت اداری نیز در گرو وجود سیستم نظارتی قوی است.

وی تاكید كرد: از مدیران درخواست می‌كنیم نسبت به مسئله نظارت توجه بیشتری داشته باشند تا بتوانیم نظام مدیریتی توانمند را به وجود آوریم.

پورمحمدی با اشاره به اینكه در سازمان بازرسی كل كشور به مسئله تشویق نیز توجه لازم صورت می‌گیرد، افزود: سال گذشته 10 دستگاه ملی را به عنوان دستگاه ممتاز كشوری معرفی كردیم.

وی با اشاره به تصویب قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد گفت: این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و جلسات نفس‌گیری پشت سر گذاشته‌ایم و امیدواریم كه این قانون هرچه زودتر به تصویب برسد.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور تاكید كرد: در این قانون تصریح شده كه شاخص‌های سلامت باید هر سال تعیین و اعلام شده و پس از پایش و ارزیابی در كشور به صورت علنی اعلام شود.

وی در ادامه اظهار داشت: راه‌اندازی شورای دستگاه‌های نظارتی كه اكنون تشكیل شده است، اقدامی در راستای رفع اشكالات مطرح شده در بعد نظارت بوده است و این شورا ثمرات بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت.

پور‌محمدی همچنین از راه‌اندازی سامانه ملی رسیدگی به شكایات خبر داد و گفت: از طریق این سامانه شهروندان بدون مراجعه به ادارات می‌توانند شكایت خود را پیگیری كنند.

وی تاكید كرد: استقبال خوبی از سوی مردم صورت گرفته و سامانه به خوبی نهادینه شده است و تقریبا دستگاه‌ها در سراسر كشور تعامل خوبی با این سامانه برقرار كرده‌اند.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور همچنین راه‌اندازی سامانه ملی نظارت بر مناقضه‌ها و مزایده‌ها را مورد توجه قرار داد و افزود: معاملات دولتی یكی از بسترهای اصلی سلامت است و 5 هزار كاربر در كشور به این سامانه مرتبط شده‌اند.

وی با اشاره به اینكه دیگر هیچ معامله دولتی غیر از ارائه از طریق این سامانه پذیرفته نمی‌شود، خاطرنشان كرد: طبق قانون دستگاه‌های اجرایی موظفند اطلاعات و زمان برگزاری مناقصه‌ها و مزایده‌ها را برای نظارت به اطلاع سازمان بازرسی كل كشور برسانند و صرفا از این مجرا اطلاعات مذكور را گرفته و پیگیری لازم را انجام می‌دهیم و بدین ترتیب نظارت شفاف و شیشه‌ای در معاملات دولتی فراهم می‌شود و در صدد هستیم اطلاعات این بانك را در اختیار دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی قرار دهیم.

پورمحمدی گفت: از پایان تیر ماه دیگر اعلام دستگاهی در اقصی نقاط كشور برای انجام معاملات از طریقی غیر از مسیر این سامانه را نمی‌پذیریم.

وی راه‌اندازی سامانه تنقیح قوانین كشور را از دیگر اقدامات صورت گرفته دانست و بیان داشت: از طریق این سامانه تنقیح قوانین كشور از سلامت و استواری بیشتری برخوردار میشود.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام سال جهاد اقتصای اظهار داشت: در حوزه اقتصادی نیازمند حركت جهادگونه هستیم و بسترها به خوبی فراهم شده و قوانین زیادی برای رشد كشور فراهم شده و فعالان اقتصادی در بخش دولتی و خصوصی تعامل خوبی برقرار كرده‌اند.

وی تصریح كرد: نظام اقتصادی در كشور ما از ظرفیت‌های بالای مادی، معنوی و انسانی برخوردار است و فرصت بسیاری برای توسعه در كشور فراهم بوده و گام‌های بسیار بلندی برداشته شده است.

پورمحمدی خاطرنشان كرد: دولت در مقاطع مختلف تلاش‌های زیادی انجام داده كه باید كمك كنیم كه این تلاش‌ها به نتیجه برسد و از سوی بخش خصوصی نیز تلاش زیادی صورت گرفته است و این همه توانمندی‌ها، كشور را به جایگاه بسیار بالایی خواهد رساند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه برنامه پنجم توسعه برنامه بسیار خوبی است، تصریح كرد: دولت و مجلس تلاش بسیار خوبی انجام دادند و در این برنامه نكات بسیار خوبی نهفته است و قانون برنامه پنجم قانونی راهگشا و پیشرو است.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور تاكید كرد: به دولت و مدیران خاضعانه عرض می‌كنیم برنامه را جدی گرفته و حرف خارج از برنامه نزنند.

وی به وضعیت صندوق توسعه ملی اشاره كرد و عنوان داشت: صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است و در برداشت از صندوق توسعه ملی مرّ قانون باید رعایت شود و با توجه به نص صریح قانون ریاست سازمان بازرسی كل كشور، ریاست دیوان محاسبات كشور و ریاست سازمان حسابرسی كشور به عنوان ناظر این صندوق تعیین شده‌اند و اجازه نمی‌دهیم در برداشت از این صندوق از قانون تخطی صورت گیرد.

پورمحمدی در بخش پایانی سخنان خود به وضعیت استان قم اشاره كرد و گفت: در این استان اقدامات بسیار گسترده‌ای صورت گرفته است و با توجه به اینكه عملیات انتقال آب شیرین به این استان نیز اجرایی شده است شاهد موج مهاجرت به این شهر خواهیم بود و بنابراین باید در این زمینه برنامه‌ریز‌ی‌های لازم صورت گیرد.

وی تاكید كرد: باید نسبت به بازنگری وضعیت پراكنش و تراكم جمعیتی استان قم و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای جلوگیری از تبدیل شدن این شهر به همانند سایر كلانشهرها كه دارای مشكلات متعدد در زمینه ارائه خدمات شهروندی هستند اقدام شود.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور به وضعیت ترافیك در قم اشاره كرد و گفت: در زمینه ترافیكی نیز باید اقدامات اساسی در این شهر صورت گیرد تا این شهر گرفتار مشكلات و معضلات عدیده در آینده نشود.