به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم كه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، ضمن تبریك میلاد امام حسن(ع) خواستار بهره گیری از روش و منش این امام توسط مردم شد.

امام جمعه قم گفت: شرایط امروزی جامعه ایجاب می‌كند كه ما نیز همانند امام حسن(ع) در این ماه مبارك رمضان از نیازمندان دستگیری كرده و به كمك آنها بشتابیم.

آیت الله حسینی‌بوشهری با اشاره به موضوع قحطی زدگی مردم سومالی اذعان داشت: 10 سال است كه مردم سومالی دچار قحطی شده‌اند و امسال نیز این قحطی بسیار شدیدتر است كه باید به این مسلمانان و انسان‌ها كمك كنیم.

وی افزود: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در راستای كمك‌های رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید و مردم خیر كمك‌ها را ارسال كرده و باید همه در این زمینه سهمی داشته باشیم.

امام جمعه قم بیان داشت: روزانه كودكان بسیاری برای پیداكردن تكه نانی در سومالی جان خود را از دست می‌دهند كه باید به آنها كمك كنیم.

حسینی‌بوشهری با اشاره به عدم حمایت كشورهای غربی گفت: اگر كشورهای غربی می‌خواستند سومالی را سركوب كنند ظرف مدت 10 دقیقه این كار را می‌كردند اما امروز كه به آنها گفته می‌شود به مردم سومالی كمك كنید می‌گویند هنوز هماهنگی‌ها انجام نشده است.

وی افزود: سازمان‌های بین المللی نیز كه مرده‌اند و به تقاضای این انسان‌ها هیچ پاسخی نمی‌دهند.

وی همچنین به 26 مرداد ماه سالروز بازگشت افتخارآمیز آزادگان اشاره كرد و گفت: ملت ایران قدردان این آزادگان هستند و به حق عنوان برجسته آزادگی مطابق شان شماست.

حسینی‌بوشهری در ادامه به جریانات دنیای استكبار اشاره كرد و بیان داشت: آمریكا دچار بحران اقتصادی شده و انگلیس نیز دچار درگیری‌های خیابانی كه این بحرانی را برای غرب به وجود آورده است.

امام جمعه قم گفت: هر چه پلیس به خیابان‌ها می‌آید و مردم را سركوب می‌كند نمی‌تواند مقابل حمله این مردم و جوانان را بگیرد.

وی تاكید كرد: اینها آثار بازشد آن زخم كهنه تحقیر، تبعیض و فقر است كه در انگلستان وجود دارد و علاوه بر انگلیس جوانان یونان و اسپانیا را نیز به خیابان‌ها كشانده است.

حسینی‌بوشهری تصریح كرد: برخورد خشن پلیس بریتانیا با مردم كاملا مشهود است و اگر یك دهم این اتفاق در كشورهای جهان سوم رخ می‌داد سازمان‌های بین‌المللی چندین قطعنامه صادر كرده و اعتراض می‌كردند.

امام جمعه قم گفت: اینها به فكر منافع خود هستند و درلیبی نیز این كارها را انجام می‌دهند.

وی اضافه كرد: نكته جالب توجه اینكه آمریكایی‌ها در افغانسان دچار كابوس وحشت شده‌اند و در مدت كوتاهی بیش از 30 نفر از نظامیان آنها كشته شدند و آنها در سایه این همه سلاح نمی‌توانند از خود دفاع كنند.

حسینی‌بوشهری در ادامه به موضوع دیدار رهبر فرزانه انقلاب با مسئولان و كارگزاران نظام و همچنین دانشجویان اشاره كرد و بیان داشت:‌ ایشان در این دیدارها به نكات بسیار مهمی اشاره كردند و فرمودند كه باید گفتمان واقع بینی داشته باشیم.

وی گفت: این بدین معناست كه نقاط ضعف و مثبت را با هم ببینیم و پرداخت به نقاط مثبت روحیه كاذب ایجاد و پرداختن به نقاط منفی نیز یاس و ناامیدی را به همراه دارد.