به گزارش خبرگزاری برنا از قم، محمدعلی مختاران در حاشیه آخرین اعزام کاروان راهیان نور دانش آموزی به مناطق عملیاتی جنوب با اشاره به اثرات تربیتی اردوهای راهیان نور بر دانش‌آموزان، اظهار داشت: تاثیری كه اردو دارد نسبت به دیگر فعالیت‌های تربیتی بی‌بدیل است.

وی ادامه داد: اردو به طور كلی بهترین عرصه برای كار تربیتی است و در صورتی‌كه این اردو در شرایط و فضایی اتفاق بیفتد كه معنویت را به قلب دانش‌آموز منتقل كند، مسلما این اثرات تربیتی صد چندان خواهد شد.

مسئول بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان قم با اشاره به همراهی معلمانان تربیتی و روایان هشت سال دفاع مقدس در اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی اضافه كرد: مجموعه عواملی كه در اردوهای راهیان نور جمع شده، یك بسته تربیتی كارا را فراهم كرده كه می‌تواند بهترین تاثیر را بر دانش‌آموزان بگذارد.

وی عنوان داشت: یكی از اساسی‌ترین فاكتورهای تربیتی برای نوجوانان ارائه الگوی مناسب به آنهاست كه در جریان اردوهای راهیان نور با فضا و شرایطی كه اتفاق می‌افتد و با تداعی دوران هشت سال جنگ تحمیلی، این الگو سازی به بهترین شكل اتفاق می‌افتد.

مختاران تصریح كرد: در الگوی جنگ تحمیلی كه در جریان اردوهای راهیان نور به نوجوانان ارائه می‌شود؛ از پیرمرد 90 تا ساله تا نوجوان 13 ساله نقش دارند و این موضوع، جامعیت این الگو را روشن می‌سازد.

وی گفت: در تمام مقاطع سنی و در تمام سلیقه‌ها، برای افراد در جنگ تحمیلی می‌توان الگویی را ارائه كرد كه با استفاده از آن بتوانند در زندگی فردی و اجتماعی خود سعادت ایجاد كنند.

مسئول بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان قم یادآور شد: دانش‌آموزان در جریان اردوهای راهیان نور با بهترین و خالص‌ترین افراد جامعه كه جان خود را برای دفاع از اسلام و میهن خود فدا كرده‌اند، آشنا می‌شوند و این آشنایی می‌تواند سرآغاز یك زندگی سعادتمندانه برای آنان باشد.

وی ابراز داشت: یكی از كاركردهای اردوهای راهیان نور این است كه افراد با حضور در آن فضا و لمس آن شرایط، نمود ارزش‌های اسلامی را به طور روشن در عصر حاضر می‌بینند و باور می‌كنند كه الگوهایی كه اسلام برای آنها ارائه داده است، دست یافتنی و قابل دسترس است.

مختاران ادامه داد: به طور مثال وقتی در تاریخ شیعه درباره حضرت قاسم(ع) صحبت می‌شود، در جریان هشت سال دفاع مقدس و با نگاهی به زندگی شهید فهمیده، نوجوان درمی‌یابد این الگو در عصر و زمان ما نیز دست یافتنی است، در نتیجه برای رسیدن به آن تلاش می‌كند.

وی ابراز داشت: روحیه اخلاص، شهادت‌طلبی و عشق به ولایت كه در معارف هشت سال دفاع مقدس به وضوح دیده می‌شود، در قلب نوجوان نفوذ می‌كند و این شرایط را در هیچ موقعیت دیگری نمی‌توان ایجاد كرد.

مسئول بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان قم با تاكید بر ضرورت ترویج اردوهای راهیان نور افزود: متاسفانه امروز درصد بالایی از دانش‌آموزان و نوجوانان ما از فرهنگ ایثار و شهادت بیگانه‌اند و این موضوع نشان می‌دهد باید در زمینه فعالیت‌های فرهنگی مانند راهیان نور بسیار جدی‌تر عمل كرد.

وی با اشاره به رشد بیش از 100درصدی راهیان نور در سال جاری در كشور، گفت: این موضوع نشان‌دهنده نیاز ما در این حوزه و تاثیرگذاری این اردوهاست.

مختاران ادامه داد: سازمان بسیج دانش‌آموزی استان قم در سال جاری بیش از 6 هزار دانش‌آموز مقطع دبیرستان را به اردوهای راهیان نور اعزام كرده و آخرین اعزام نیز در یك‌شنبه 21 اسفند اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینكه این تعداد به همت بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان قم اعزام می‌شوند، افزود: بیش از 15 هزار دانش‌آموز نیز در ایام تعطیلات نوروز از مساجد و هیئات مذهبی به مناطق عملیاتی هشت‌ سال دفاع مقدس اعزام خواهند شد.