به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان فرمانده لشکر 28 پیاده کردستان پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم رونمایی از این تندیس اظهار کرد: برای ساخت این تندیس 400 میلیون ریال اعتبار هزینه شده که نیمی از آن توسط نیروی زمینی ارتش تامین شده است.

امیر سیروس رزمگیر اضافه کرد: این تندیس چهار متر ارتفاع دارد و دارای 1.5 برابر ابعاد طبیعی دیگر تندیس‌ها است.
 
وی بیان داشت: این تندیس به پاس قدردانی از رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهید علی صیاد شیرازی در استان کردستان ساخته شده است.

شهید علی صیاد شیرازی پس از پیروزی انقلاب و در بحبوحه غائله سال 1358 ضد انقلاب در کردستان، به فرماندهی عملیات شمال‌غرب کشور برگزیده شد و در نبردهای کردستان به همراه دکتر چمران نقش مهمی ایفا کرد.

این شهید بزرگوار در سازماندهی و ایجاد وحدت بین سپاه و ارتش در استان کردستان نقش به‌سزایی داشت. شهید شیرازی دو ماه بعد از شروع انقلاب اسلامی تا شش ماه پس از جنگ تحمیلی در استان کردستان مشغول خدمت بودند. سرانجام صیاد شیرازی در بامداد 21 فروردین 1378 به وسیله عوامل مسلح مجاهدین خلق در پوشش رفتگر، مقابل درب منزل مسکونی‌اش واقع در تهران به شهادت رسید.

فرمانده لشکر 28 پیاده کردستان ساختن تندیس‌های شهدا را حرکت و گامی ارزنده برای شناساندن ایثارگران و از خودگذشتگی شهدا و رزمندگان به نسل‌های امروز و فردا خواند و عنوان کرد: هر اندازه جامعه با این ارزش‌های اصیل و ماندگار آشنای شوند و انس بیشتری پیدا کند بیشتر از هجمه دشمنان در امان خواهد بود.

پس از رونمایی از این تندیس سالن تیراندازی گروهبان یکم شهید احمد امام‌رضایی و زورخانه شهید سرلشکر عباس رضایی در شهرک امام رضا(ع) لشکر پیاده کردستان افتتاح شد. برای ساخت سالن تیراندازی 100 میلیون ریال و زورخانه هم 150 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.