به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، صلاح‌الدین محمدی دوشنبه‌شب در مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید که در دانشگاه فرهنگیان سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر 140 نفر از نابینایان و کم‌بینایان در شهرستان سنندج عضو انجمن نابینایان و کم‌بینایان بوده و از خدمات و حمایت‌های مختلف این انجمن بهره‌مند هستند.

به گفته وی، انجمن نابینایان و کم‌بینایان با پذیرش این واقعیت که نابینایی به عنوان یک معلولیت نمی‌تواند درهای پیشرفت و تعالی را ببندد برای حضور فعال این قشر در جامعه در حوزه‌های مختلف از آنها حمایت می‌کنند.

رییس انجمن نابینایان و کم‌بینایان سنندج با بیان اینکه این انجمن از سال 79 تاکنون در این استان فعالیت می‌کند، افزود: تلاش برای پیشگیری از وقوع نابینایی، آشنا کردن معلولین با حقوق خود، بهبود رفاه نابینایان و کم‌بینایان، تهیه نمودارهای آماری مربوط به جامعه هدف و ایجاد ارتباط میان سازمان‌های مرتبط، ایجاد فرصت‌های برابر برای اعضای جامعه هدف با سایر افراد جامعه و برگزاری کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای، فرهنگی و تربیتی از مهم‌ترین اهداف تشکیل انجمن نابینایان و کم‌بینایان است.

محمدی به برنامه‌های اجرا شده توسط انجمن نابینایان و کم‌بینایان سنندج از آغاز تشکیل تاکنون اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، اردوهای زیارتی و تفریحی و فرهنگی، نشر مجله با عنوان کانی‌شفا در 500 نسخه، برگزاری همایش‌ها برای معلولین دارای آسیب بینایی و تلاش برای ایجاد اشتغال برای این افراد از مهم‌ترین اقدامات این انجمن در زمینه‌های مختلف بوده است.

به گفته وی، برگزاری مسابقه کشوری به منظور ترویج و ایجاد آشنایی با قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، برگزاری بیش از 10 اردوی فرهنگی، ورزشی، تفریحی در استان و خارج از استان، جذب مشارکت‌های نقدی و غیر نقدی از ادارات دولتی و سایر اقشار جامعه و جذب تسهیلات بانکی برای اعضای انجمن از دیگر خدمات این انجمن به جامعه هدفش در استان است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌های علمی و شب شعر، کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف، جذب تسهیلات آموزشی برای دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا، تلاش برای مناسب‌سازی محیط شهری برای تردد نابینایان و کم‌بینایان در سنندج و ارائه مشاوره‌های تحصیلی، شغلی، علمی و غیره به جامعه هدف از فعالیت‌های دیگر این انجمن در این استان است.

گفتنی است؛ اجرای چند برنامه هنری و موسیقی محلی از دیگر برنامه‌های جانبی مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید با حضور نابینایان و کم‌بینایان معلولین ضایعات نخاعی و جسمی حرکتی در شهرستان سنندج بود.