امیر جوان کیا در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا در کردستان اظهارداشت: در شش ماه اول سال جاری یک‌هزار و 578 واقعه طلاق در دفاتر اسناد رسمی استان به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه ثبت این واقعه در مدت مشابه سال گذشته هزار و 476 مورد بوده است گفت: این افزایش آمار بسیار نگران کننده است و نیاز به آسیب شناسی جدی از سوی مسوولان و متولیان امر دارد.

وی بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در جامعه را ناشی از پدیده طلاق و فروپاشی خانواده‌ها دانست و افزود: بیکاری، کم رنگ شدن ارزش‌های اسلامی در خانواده‌ها، توقعات بالا، از جمله عوامل تاثیر گذار بر سست شدن بنیان خانواده‌ها و افزایش آمار طلاق است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک کردستان در ادامه به آمار ثبت ازدواج در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروزه در کشور آمار ازدواج پایین آمده است و برعکس آن آمار طلاق رو به افزایش است که استان کردستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه در شش ماه اول سال گذشته 10 هزار و 333 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسید، افزود: این آمار در نیمه نخست سال جاری 9 هزار و 51 مورد بود که متاسفانه در مقایسه با سال گذشته 12 درصد کاهش نشان می‌دهد.

جوان کیا افزایش طلاق و کاهش ازدواج را یک فاجعه بزرگ در جامعه عنوان کرد و گفت: جلوگیری از این فاجعه نیازمند کار فرهنگی است و مسوولان و کارشناسان امر باید در این راستا چاره اندیشی کنند.