رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: حضور 63 سنگ‌نورد خارجی در سومین جشنواره بین‌المللی سنگ‌نوردی بیستون خبر داد و گفت: این تعداد میهمان خارجی از 13 کشور مختلف در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا در کرمانشاه، رضا زارعی امروز اظهار داشت: شرکت‌کنندگان در سومین جشنواره بین‌المللی سنگنوردی بیستون در انتخاب مسیرهای صعود سنگ‌نوردی و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، آزاد هستند.

زارعی ادامه داد: این که کار ما در چهار مرحله انجام می‌گیرد و پرش روی دیواره توسط پنج پرنده انجام می‌شود که این اقدام با کایت، پاراگلایدر و پرش بیس‌جامپ انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: راه رفتن روی طناب بر فراز دره، دیواره‌نوردی صعودهای ورزشی و دیواره را از دیگر مراحل این جشنواره است و صعود از مسیرهای گذشته و گشایش مسیرهای جدید توسط سنگ‌نوردان انجام می‌گیرد.

وی به برگزاری چهار دوره ایمن‌سازی مسیر در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مسیرها ترمیم شده و نقشه مسیرها مهیاست که مورد استفاده سنگنوردان خارجی قرار می‌گیرد. این مسئول با تاکید بر این که امروز شناسایی مسیرها برای سنگنوردان انجام می‌شود و تیم‌بندی با حضور یک فرد ایرانی درهر تیم انجام شده و سایر فعالیت‌ها در روزهای بعد انجام می‌شود.

زارعی ادامه داد: 63 سنگ‌نورد خارجی در سومین جشنواره بین‌المللی سنگنوردی بیستون حضور دارد و این تعداد میهمان خارجی از 13 کشور مختلف در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

به گفته رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، 120 سنگنورد ایرانی هم در این جشنواره حضور دارند که 55 تن از آنها را ورزشکاران کرمانشاهی تشکیل می‌دهند.

این مسئول با بیان این که 25 نفر در دور نخست و 45 نفر در دور دوم جشنواره مذکور حضور داشتند، افزود: با وجود رخ دادن برخی اتفاقات در منطقه، تبلیغات مثبتی انجام شد و حضور 63 ورزشکار خارجی نشان‌دهنده این موضوع است.

وی با اشاره به همزمانی چند جشنواره بین‌المللی سنگنوردی با جشنواره جهانی بیستون گفت: با این وجود استقبال خوبی از این جشنواره انجام شده و در مراسم اختتامیه نیز بیشتر کوهنوردی و سنگ‌نوردی انجام می‌گیرد.