تیم ملی تکواندوی ایران با هفت تکواندوکار در هجدهمین دوره رقابت‌های جام‌جهانی، که از 15 تا 16 آذرماه به میزبانی "کوئرتارو" مکزیک پیگیری می‌شود شرکت خواهد کرد.

هجدهمین دوره مسابقات جام جهانی با حضور 16 تیم برتر جهان، از 15 آذرماه به مدت دو روز به میزبانی "کوئرتارو" مکزیک برگزار خواهد شد.

روش برگزاری این مسابقات به صورت سنتی تیمی و تک تیم است و هر تیم متشکل از پنج ورزشکار اصلی و دو ورزشکار ذخیره در این رقابت‌ها حضور دارد.
 
مسابقات مقدماتی و یک چهارم نهایی این رویداد در سه راند انجام می‌شود که راند اول پنج دقیقه و راند دوم و سوم به مدت سه دقیقه برگزار می‌شود، مسابقات نیمه‌نهایی و نهایی نیز در سه راند پنج دقیقه‌ای برگزار خواهد شد.
 
راند اول این رقابت‌ها بر اساس مسابقات سنتی تیمی برگزار می‌شود؛ به طوری که ورزشکارانِ هر تیم، با حریفان هم وزن خود مبارزه می‌کنند اما راند دوم و سوم این رقابت‌ها بر اساس مدل تگ تیم انجام می‌شود و با صلاحدید مربی، تکواندوکاران بدون در نظر گرفتن ترتیب وزن به رقابت خواهند پرداخت که تعداد جایگزینی‌ها حداکثر پنج بار در راند سه دقیقه‌ای و 12 بار در راند پنج دقیقه‌ای خواهد بود.

در نهایت نیز تیمی که در مجموع راند یک، دو و سه بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد، به عنوان تیم برنده معرفی می‌شود.

در مسابقات جام‌جهانی این دوره از رقابت‌ها 16 تیم کره‌جنوبی، ایران، مکزیک، روسیه، چین، چین تایپه، آلمان، کوبا، اسپانیا، آذربایجان، مصر، فرانسه، تونس، ترکیه، گابن و تایلند رقابت می‌کنند.
 
که در مرحله گروهی، این 16 تیم به چهار گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند که دو تیم برتر هرگروه راهی مرحله یک چهارم می‌شوند.

در پایان این رقابت‌ها تکواندوکاران تیم نخست 20 امتیاز، تیم دوم 12 امتیاز و تیم سوم 7.20 امتیاز در راستای کسب سهمیه المپیک 2016 به اندوخته‌های رنکینگ خود اضافه خواهند کرد.

همچنین با اعلام کمیته مسابقات، مجموع وزن هفت تکواندوکار یک تیم برای شرکت در این رقابت‌ها نباید بیشتر از 509 کیلوگرم باشد. تیم ملی تکواندوی کشورمان که با دعوت فدراسیون جهانی به عنوان دومین تیم‌ برتر جهان به این رقابت‌ها دعوت شده است با هفت تکواندوکار در این رویداد شرکت خواهد کرد، ابوالفضل یعقوبی، محمدباقری‌معتمد، فرزاد عبداللهی، مسعود حجی‌زواره و علیرضا نصرآزادانی پنج تکواندوکاری هستند که با اعلام بیژن مقانلو، سرمربی تیم ملی تکواندو در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت.

گزارش امیر شیروندی