استاندار کرمانشاه گفت: هدف ما ایجاد شغل پایدار در حوزه صنایع دستی با استفاده از حمایت‌های دولتی است.

به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه،  ابراهیم رضایی‌بابادی در دیدار با دکتر بهمن نامور مطلق معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: توسعه صنایع دستی و ارایه آموزش‌های تکمیلی در این حوزه از ضروریاتی است که باید با جدیت دنبال شود.

وی با اشاره به ضعف‌هایی که در این حوزه وجود دارد، افزود: تحول در این حوزه صنایع دستی کرمانشاه نیازمند یک برنامه‌ریزی منسجم و تلاش جهادی است.

رضایی بابادی با تاکید بر این که مدیریت استان آماده هرگونه همکاری و حمایت در این حوزه است، گفت: از محل کمک‌های فنی و اعتباری آماده کمک به صنعتگران این حوزه هستیم.

استاندار کرمانشاه با اعلام اینکه سال آینده کمک‌های فنی و اعتباری را افزایش خواهد داد، گفت: مدیرت استان آمادگی رایزنی برای جذب تسهیلات مورد نیاز در این حوزه و پرداخت بخشی از سود آن توسط کمک‌های فنی و اعتباری را دارد.

رضایی‌بابادی در خاتمه توسعه صنایع دستی و ایجاد اشتغال در این حوزه را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به شرایط موجود ضرورت اصلاح نگاه و تحول در این حوزه کاملاً احساس می شود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز ضمن تقدیر از دغدغه استاندار کرمانشاه در حوزه صنایع دستی، اظهار داشت: بدنه صنایع دستی آنقدر ضعیف است که کسی حاضر به جذب تسهیلات بیش از 20 درصد نیست.

وی افزود: در سال 93 موفق شدیم 100 میلیارد تومان منابع مالی در جهت حمایت از هنرمندان کشور جذب کنیم و بنا داریم که این عدد را در سال 94 به 200 میلیارد تومان برسانیم.

دکتر بهمن نامورمطلق ادامه داد: از مجموع این 100 میلیارد تومان حدود 50 میلیارد تومان را به حوزه تولید صنایع دستی اختصاص داده‌ایم که در این رابطه تفاهم نامه‌ای را با صندوق مهر امام رضا (ع) منعقد کرده‌ایم که بتواند تسهیلات بانکی مناسبی را در اختیار هنرمندان قرار دهند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات حوزه صنایع دستی کشور این است که قیمت تمام شده تولیدات سنتی بالاست که در این زمینه هنرمندان می‌توانند با دریافت این تسهیلات بانکی مناسب به نوعی قیمت تمام شده تولیدات خود را کاهش دهند.

وی افزود: وضعیت صنایع دستی در کرمانشاه مناسب است و این استان ظرفیت‌های زیادی برای توسعه فعالیت‌های این بخش را دارد.

نامورمطلق در ادامه از استاندار کرمانشاه خواست که با استفاده از توان مشاورین اقتصادی خود زمینه را برای توسعه این بخش فراهم کنند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: صنایع دستی به لحاظ تجربیات تاریخی و تولیدی از وضعیت خوبی برخوردار است، اما متأسفانه در زمینه تجربیات اقتصادی و بازاریابی با مشکل مواجه است.

نامورمطلق ادامه داد:  بازار عراق یک فرصت بی‌نظیر برای توسعه صنایع دستی استان کرمانشاه است.

وی در پایان گفت: کرمانشاه به عنوان نماینده صنایع دستی کشور در اقلیم کردستان عراق انتخاب شده است.

وی در خاتمه از مدیریت صنایع دستی استان خواست تا برنامه طرح توسعه صنایع دستی استان را تهیه نمایند.