به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، سیدقاسم قربانی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: در راستای تشكیل شورای سیاستگذاری ثبت آثار تپه باستانی چیاپهن كونانی از توابع شهرستان كوهدشت به عنوان یكی از قابلیت‎های تاریخی و فرهنگی استان لرستان در فهرست جهانی موقت یونسكو پیشنهاد و تصویب شد.
وی با اشاره به اینكه این اثر تاریخی و باستانی پیش از این در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 85 به شماره 17089 در فهرست ملی كشور به ثبت رسیده است، اظهار داشت: این تپه مربوط به دوره نوسنگی است كه نشان می‌دهد از حدود 9 هزار سال پیش تا دوره ساسانی در این مكان آثار زندگی قابل مشاهده است.

وی تصریح كرد: این تپه با ابعاد وسیع به عنوان یكی از دهكده‌های دوران نوسنگی در لرستان و غرب كشور است و آثاری شامل یافته‌های استخوانی، تزیینی و یافته‌های سنگی با عنوان ابسیدین نیز در این مكان كشف شده است.

قربانی با اشاره به اینكه این ابزار سنگی در محوطه‌های باستانی پیش از تاریخ كمیاب است، افزود: منشا این سنگ‌ها در آناتولی تركیه كنار دریاچه وان وجود دارد و نشان می‌دهد كه در آن زمان ارتباط تجاری این منطقه با تركیه انجام شده است.

وی با اشاره به اینكه آثار فراوانی از استان لرستان قابلیت ثبت جهانی را دارد، اضافه كرد: آثار تاریخی و باستانی نظیر قلعه فلک الافلاک خرم آباد، پل‌های تاریخی و غارهای استان از جمله این آثار است كه پیشنهاد ثبت جهانی آنها داده شده اما تاكنون تنها با این تپه باستانی موافقت شده است.

وی تصریح كرد: همچنین تپه‌های باستانی بزرگی همچون تپه باباجان نورآباد لرستان، ازبكی كرج و شهر سوخته سیستان و بلوچستان نیز تاكنون ثبت جهانی نشده است كه امیدواریم با ثبت موقت تپه باستانی چیاپهن، گام موثری برای ثبت دیگر آثار تاریخی و باستانی استان و حتی كشور نیز برداشته شود.