به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، مرتضی ولی‌پوری در جریان بازدید از پروژه‌های در حال ساخت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان گفت: سرانه فضای مطالعه در لرستان به ویژه مرکز استان به هیچ‌وجه راضی کننده نیست و باید در اولین گام هرچه سریع‌تر پروژه‌های در حال ساخت را به پایان برسانیم و بعد پروژه‌های دیگری را برای دیگر مناطق شهری و روستایی تعریف کنیم.

وی با اشاره به اینکه ساخت دو کتابخانه مرکزی با زیربنای بالغ بر 8 هزار متر مربع و کتابخانه عمومی زیباکنار خرم‌آباد نیز با زیربنای حدود 2 هزار مترمربع سرانه فضای مطالعه این شهرستان رشد چشمگیری دارد، گفت: برای راه‌اندازی کتابخانه مرکزی نباید بیشتر از این جامعه اهل کتاب لرستان را منتظر بگذاریم و از هر راه و روش معقولی که شده باید برای تکمیل این پروژه اعتبار مورد نیاز را فراهم کنیم.

فرماندار خرم‌آباد توسعه و تقویت کتابخانه‌های عمومی را راه میانبر برای دسترسی آسان جامعه به کتاب دانست و گفت: اگر می‌خواهیم شهروندانی قانون‌مدار، اهل تفکر و برنامه‌ریز داشته باشیم، قطعا باید آن‌ها را به سمت کتاب و مطالعه سوق دهیم و بهترین روش نیز فراهم کردن زمینه دسترسی آسان جامعه به کتاب است.

ولی‌‌پوری با تاکید بر اینکه توسعه فضاهای فرهنگی لازمه توسعه در دیگر جوانب و زمینه‌هاست، افزود: اگر یک مسوول بدون توجه به این زیرساخت‌ها، از رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حرف بزند قطعا شعاردهنده‌ای بیش نیست و راه را اشتباه آمده است.

فرماندار خرم‌آباد در ادامه با اشاره به اینکه ساخت کتابخانه در محیط پارک‌ها و در کنار فضای سبز کاری خوشایند و مورد پسند است، از رفع گیرهای اداری ادامه ساخت کتابخانه عمومی زیباکنار خبر داد و گفت: ساخت این پروژه با پیشرفت فیزیکی حدود 40 درصد بنا به دلایلی متوقف شده بود اما پیمانکار پروژه این هفته ادامه کار را از سر می‌گیرد و مجدانه پیگیر هستیم که هرچه سریع‌تر به سرانجام برسد.

ولی‌پوری خاطرنشان کرد: اگر به نمای ظاهری و معماری این کتابخانه توجه ویژه شود نه تنها مغایر با محیط فضای سبز نیست بلکه خود موجب جاذبه بیشتری جهت حضور اقشار مختلف از جمله جوانان و نوجوانان در اینگونه فضاهای شاد و فرهنگی می‌شود.

رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی و فرماندار خرم‌آباد به همراه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان، راه و شهرسازی و جمعی از کارشناسان ادارات مربوطه، از دو پروژه در حال ساخت کتابخانه عمومی زیبا کنار و کتابخانه مرکزی خرم‌آباد بازدید کرد.